Badanie Gallupa i co dalej? 5 aktywności po zbadaniu talentów

Rozwój osobisty
Karolina Dudkiewicz
10.25.2022
Shares

Badanie talentów Gallupa CliftonStrengths z roku na rok, zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Co za tym stoi? W mojej ocenie wzrost świadomości ludzi, potrzeb ciągłego rozwoju, o którym już dawno w swojej książce Sensotwórczość pisała Joanna Heidman. A drugie to kolejny trend, o którym przeczytacie w raporcie Talent Trends 2022. Według danych Gartnera, tylko 16% nowych pracowników posiada niezbędne umiejętności potrzebne w momencie zatrudnienia.

Gartner sugeruje, że firmy, aby osiągały lepsze wyniki powinny skupić się w rekrutacji na potencjale człowieka, a nie jego edukacji czy doświadczeniu.* Ciężko się z tym nie zgodzić. Myślę, że to naturalne przy strategii utrzymywania dobrych talentów, że coraz większy nacisk pójdzie na mocne strony i postawy.

Kiedy skupimy się na tym co mamy, na naszym potencjale, talentach, to nie będziemy tracić czasu i energii na rozwijanie czegoś, co nam naturalnie nie przychodzi łatwo. Energię i motywację czerpiemy z tego co jest, a nie z braków. No dobra, jak już ktoś sięgnął po Badanie Gallupa, żeby odkryć ten swój potencjał, to szybko zorientował się, że nie wie co z tym dalej zrobić.

Bardzo często słyszę od osób, które wykonały badanie, że nie są jakoś specjalnie zaskoczone wynikami. Bardziej zaskakuje je to, że rzeczy, które im wychodzą, są jakimiś ich talentami. Albo w drugą stronę, są zaskoczone, że badanie jest tak precyzyjnie. Gdy czytają raport, to zastanawiają się jak to możliwe, że to tak bardzo o nich. Samo badanie stanowi jednak dopiero początek przygody z mocnymi stronami.

Jak poprowadzić swoją karierę?

Znam listę swoich talentów Gallupa i co dalej?

1.         Przeczytaj raporty Gallupa/ Podziel się swoimi wynikami

Po zalogowaniu się do platformy Gallup Center możesz pobrać i przeczytać wszystkie raporty przypisane do Twojego konta. Nie wszystkie są dostępne po polsku. Będziesz widzieć swoje 5 lub 34 talenty, w zależności od tego, który test wypełniłeś/aś. W wariancie 34 talenty znajdziesz darmowy e-book „Now discover your strengths”.

Czytając swój zindywidualizowany raport do 5 talentów zaznacz to, co najbardziej Ci z Tobą rezonuje. Podkreśl te zdania, które najlepiej Cię opisują. Podziel się tym z kimś, kto Cię dobrze zna. Opowiedz jak u siebie rozpoznajesz działanie tych talentów, a potem zapytaj, jak ta osoba to widzi. Które z Twoich cech widać w Twoich zachowaniach, albo jak te talenty rezonują w kontaktach z nimi. Jak służą bądź jak dają popalić. Jeśli widzą coś inaczej, to też jest okej. Chodzi o to, żeby uruchomić proces myślenia o sobie i o tym, jak te talenty widzę ja vs jak widzą je inni. Poszerzy to Twoją perspektywę w myśleniu o swoim działaniu.

Kobieta sięgająca po książkę

2.         Sięgnij po dodatkowe materiały Gallupa

Jest sporo dodatkowych materiałów w Internecie w różnych formach: artykuły, blogi, podcasty, filmiki na YouTube. Instytut Gallupa prowadzi od lat kanał Thursday Theme. Możesz tam posłuchać o każdym talencie. Materiały są jednak po angielsku. Sporo opracowań po polsku możesz znaleźć u Dominika Juszczyka, podobnie z podcastami. Znajdziesz tam między innymi propozycje, „jak rozwijać talenty?, „jak świadomie z nimi pracować?”, a także „jakie są potencjalne ich wyzwania oraz dynamika ich wzajemnego oddziaływania na siebie?”.

Mężczyzna nakładający okulary

3.         Obserwuj siebie bardziej świadomie

Eksperymentuj z talentami. Co to znaczy? Zacznij przyglądać się jak reagujesz w pracy, np. jeśli masz jakieś nowe zadanie/projekt. Zacznij obserwować, które z Twoich talentów uruchamiają się od razu. Czy od razu wskakujesz do działania, a może potrzebujesz przygotować sobie plan, w oparciu o który potem będziesz działać.

Pomyśl, czy widzisz najpierw szanse, czy może najpierw ryzyka? Wyciągnij wnioski ze swoich działań, jak one mają się do tego co o sobie wiesz i bacznie to obserwuj. Każdy talent może Ci służyć, jeśli jest dojrzały, ale może też działać na Twoją niekorzyść, jeśli nie jest dojrzały. Przykład? Np. talent Achiver może pomagać Ci sprawnie działać, jeśli masz jasność co jest celem. Ale może też nie służyć Ci, jeśli przechodzisz do działania nie mając zrozumienia co ma być efektem Twojego działania.

Pracownik radia obsługujący konsoletę

4.         Reguluj ciemne strony swoich talentów

W raporcie 34 talenty znajdziesz sekcję “blind spots”. Jak określa Gallup, te pojawiają się, gdy nadużywasz lub niewłaściwie stosujesz swój talent, zamiast rozwijać go do mocnej strony. Przykład? Talent Aktywator może forsować innych do działania nie upewniając się, że ludzie są na to gotowi albo gdy mamy niewystarczające dane aby działać. Możesz sobie wyobrazić jakie konsekwencje może to za sobą nieść? 😊

Na swoim przykładzie mając ten talent na 1 miejscu nauczyłam się jak zarządzać takim blind spotem. O to w tym chodzi, aby zastanowić się, który z moich innych talentów może mi pomóc tym obszarem zarządzić. W moim przypadku ratunkiem okazał się talent Input, który pomaga mi zadać odpowiednie pytania lub zgromadzić wystarczające dane, aby upewnić się, że mogę odpalić siebie lub innych do działania. Poszukaj w raporcie blind spotu, który u Ciebie najbardziej daje popalić i zastanów się, jaki inny talent może pomóc Ci zarządzić ryzykiem aby sobie pomóc.

Klocki LEGO - Szturmowcy imperium patrzący na pustynię

5.         Sięgnij po pomoc Certyfikowanego Coacha Gallupa

Poszukaj coacha, który pomoże Ci zrozumieć, jak możesz rozwinąć talenty do mocnych stron. Wartością dodaną takiej współpracy jest to, że coach widzi dynamikę talentów i jak one działają ze sobą w różnych kombinacjach w Twojej puli 10 top talentów. Bardzo dobrze też rozpoznaje jasne i ciemne strony talentów. 
Na stronie Gallupa znajdziesz listę certyfikowanych coachów w danym obszarze geograficznym, choć dziś każdą sesję można zrealizować zdalnie, więc odchodzi nam problem ograniczonej dostępności specjalistów.

Możesz przejść przez omówienie samego badania z coachem, a następnie zastanowić się, jakie masz wyzwania i do czego jest Ci potrzebna pomoc z zewnątrz. Wybierz mądrze. Zwróć uwagę, czy taka osoba pracowała kiedyś zawodowo w podobnym obszarze, co da dodatkową wartość, bo będzie umiała płynnie wejść w Twoje buty i lepiej zrozumieć kontekst zawodowy tego z czym się mierzysz.

Chcesz świadomie kierować swoim rozwojem? Zacznij od badania Gallupa i dowiedz się jaki skrywasz w sobie potencjał. Link do zakupu badania: https://store.gallup.com/h/en-ie 

Jesteś zainteresowany? Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą szkoleń i warsztatów, jak również oferty pod kątem talentów Gallupa.


*źródło: https://content.randstadsourceright.com/hubfs/2022_TTR/Randstad-Sourceright-2022-global-talent-trends-report.pdf

Karolina Dudkiewicz
10.25.2022
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: