Team Building – 7 powodów, dla których warto wybrać Gallupa.

Rozwój osobisty
Karolina Dudkiewicz
09.28.2022
Shares

Pandemia wszystkim nam dała w kość. Praca z domu, rozszczelnianie więzi, skupienie na „get things done”, i tak każdego dnia. Nauczyliśmy się pracować na kamerach, robić warsztaty zdalnie, prowadzić ważne spotkania z psem na kolanach. Stało się to nawet normą. Wdrażamy pracowników zdalnie, gdzie ryzyko słabszego sklejenia się z marką jest już skalkulowane. No i w końcu po tym, trwającym ponad 2 lata zimowym śnie, zapragnęliśmy odkurzyć nasze relacje. Wyskoczyć na piwo z ludźmi z pracy, przypomnieć sobie jak wyglądają na żywo i przekonać się, że nam tego strasznie brakowało. 

Integracja zespołu w dobie pracy hybrydowej

Coraz więcej firm, jak grzyby po deszczu (takie jesienne tony), wyłania się poszukując ciekawych form integracji zespołów. HR dostał taki cel albo ktoś przyszedł do firmy na stanowisko Managera i chce sobie skrócić drogę dotarcia się z zespołem. Ktoś inny znał wcześniej Gallupa i przychodzi z gotową receptą na sukces.

Chłopiec z plasteliny, siedzacy na masce samochodu

No właśnie, dlaczego sukces? Zastanawiałaś/eś się kiedyś nad tym jak zrobić wartościową integrację i upiec kilka pieczeni na jednym ogniu? Poznaj te powody. Wykorzystanie podejścia Gallupa do integrowania ludzi ma sens, bo:


Wyzwala dużo endorfin – talenty i mocne strony przez ich naturę wyzwalają sporą dawkę pozytywnej energii. Dowiadujemy się o sobie całkiem sporo. Głównie w obszarze tego co kochamy robić, co nam sprawia fun, w jakich zadaniach czujemy się jak ryba w wodzie. Kiedy nasi współpracownicy opisują jak nas postrzegają lub co w nas cenią, działa to jak pokrzepiający napój bogów. Nie śmieszkuje 😊 Często słyszałam po warsztatach takie głosy, że ktoś pierwszy raz usłyszał od swoich kolegów tyle wartościowych rzeczy. Podobnie, pozytywnym doświadczeniem było, zatrzymać się i skupić NIE na tym CO robimy, ale JAK robimy. Gdy tak codziennie zasuwamy z taczkami, to brakuje do tego czasu i przestrzeni. 

Daje wysoki poziom zaangażowania – kojarzysz takie powiedzenie „Me, myself and I”? Wszyscy lubimy skupiać się na sobie. Kiedy coś jest o mnie, chętniej wchodzę w takie doświadczenia. Certyfikowany Coach potrafi zaprojektować takie ćwiczenia, które w optymalny sposób otwierają nas w relacji na innych i aktywują do współdziałania. Sprawią, że będziemy wiedzieć, jak w przyszłości wchodzić w strategiczne partnerstwa ze współpracownikami i korzystać z dobrodziejstwa naszych mocnych stron.

worek głów z klocków lego

Skupia się na tym, co jest w nas dobre – Gallup to nic innego jak psychologia pozytywna. Nie ma w nim złych odpowiedzi. Cała filozofia skrócona do jednego zdania, mówi o tym, aby rozwijać nasz potencjał, nie tracić czasu i energii tam, gdzie mamy braki. Dlaczego? Bo jest to bardziej czasochłonne i frustrujące niż praca na swoich mocnych stronach. W efekcie końcowym, takie podejście przekłada się na większe samospełnienie. Pamiętacie historię o kompozytorze muzyki filmowej z artykułu Co tracisz, nie skupiając się na mocnych stronach Twojego zespołu? Tam wytłumaczyłam, jak cały mechanizm działa.

Data driven – kto nie lubi weryfikować postawionych tez w badaniach? Na szczęście jest cała masa badań Gallupa nad produktywnością i zaangażowaniem pracowników. Dane pokazują, że ludzie, którzy korzystają ze swoich mocnych stron wykazują niemal 8% wyższą produktywność w pracy oraz sześciokrotnie wyższe zaangażowanie.*

Nastawiony na rozwój – jest cała masa gier integracyjnych ukierunkowanych na przyjemność i rywalizację. Wszystko po to, by ludzie mogli w zabawie poluzować dystans, który tworzą biurka, targety i kejpijaje. Do tego trochę alkoholu i zaczynamy wchodzić na poziom rozmów o dzieciach, kupach i wakacjach. W przypadku Gallupa, łączymy przyjemność z rozwojem. Poszerzamy nie tylko świadomość swoich talentów, ale też uczymy się jak z nich korzystać w kontekście zadań, pracy. Dużą wartością jest osadzenie całego warsztatu w kontekście naszych codziennych wyzwań, wtedy ma to maksymalnie dobry efekt. 

Dziewczyny popijające oranżadę na spacerze

Ma wymiar indywidualny i zespołowy – na warsztaty idziemy z pewną świadomością jak ja mam, co u mnie działa. W następnym kroku zaczynamy widzieć, jak mają inni albo czy mając te same talenty, działamy podobnie, czy może właśnie nieco inaczej. Ostatnim krokiem jest perspektywa zespołowa, która daje tę wartość, że zaczynamy myśleć o sobie jak o zespole, czyli MY, nie JA. Co wnosimy jako zespół do organizacji, czego potrzebujemy, jaki mamy wspólnie potencjał. Dzięki temu, możemy wzmocnić poczucie wspólnotowości. 

Obniża poziom konfliktów, a podnosi ilość pozytywnych interakcji w zespole – dzięki temu, że zaczynamy siebie lepiej rozumieć, nasz sposób działania i myślenia, to w perspektywie długofalowej obniżamy poziom napięcia i stresu w pracy. Wskaźnik pozytywnych interakcji zaczyna wzrastać. Jerst to niezwykle ważne/cenne, w czasach, gdy tyle mówi się o well-beingu i obniżaniu stresu. Z moich doświadczeń i obserwacji, budowanie zespołów opartych o rozwój na mocnych stronach, wzmacnia współdziałanie i redukuje niezdrową rywalizację, która nie sprzyja efektywności. 

Zespół cieszący się z zakończenia prac nad projektem

Jak zaplanować prawdziwie wartościową integrację z Gallupem

Oto kilka kroków, które warto wdrożyć przed warsztatem, aby zmaksymalizować efekt:

1 – Intro dla zespołu przed warsztatami – zapewni Ci to, że zespół lepiej zrozumie koncepcję i wartość jaką daje wdrożenie pracy na mocnych stronach. 

2 – Wykonać badanie: 34 talenty Gallupa, dla członków zespołu – możesz zrobić TOP5, ale jest to pewien wycinek. Patrząc jak rozkładają się 34 Talenty, wiemy z całą pewnością jaka domena jest dominującą, a co jest w nas na pewno NIE dominujące. 

3 – Sesje indywidualne 90 min z Certyfikowanym Coachem Gallupa – często osoby, które zrobiły badanie używają stwierdzenia: „Zrobiłam badanie, ale nie wiem co z tym dalej zrobić”. Omówienie wyniku badania z coachem, nie tylko pomaga zrozumieć co oznacza dla mnie moja kombinacja talentów, ich dynamika. Przede wszystkim pozwala zrozumieć, jak mogę wykorzystać maksymalny potencjał talentów, rozwijać i zarządzać ryzykami.

4 – Grid zespołowy z Liderem – daje Liderowi sporo insightów na temat zespołowego ujęcia talentów. Pozwala zrozumieć czego potrzebuje taki zespół, jaką wartość wnosi, czy co go motywuje. 

5 – Warsztaty z zespołem – ćwiczenia – dynamika – dialog – współpraca. Tak w skrócie można określić to, co dzieje się w trakcie warsztatów. 

Kobieta i pies, leżący wspólnie na łóżku

Dla kogo są warsztaty Gallupa? 

Worek korzyści płynący z integracji połączonej z Gallupem jest bardzo pojemny. Jest to bardzo skuteczne narzędzie do integrowania nowo tworzonych zespołów, ale i tych, które potrzebują wzmocnienia we współdziałaniu lub podniesieniu swojej efektywności. Polecam taki rodzaj integracji nowo zatrudnionym liderom, którzy chcą skrócić drogę dotarcia do takich informacji jak: motywacja, mocne strony, czynniki ryzyka. Niemniej ważne są zespoły liderów czy zespołów C -level, które chcą zbudować między sobą synergię działania. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej sprawdź naszą ofertę pod kątem badania 34 talentów Gallupa i Moje TOP5 talentów

Karolina Dudkiewicz
09.28.2022
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: