Talent Communication u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Karolina Dudkiewicz
02.28.2023
Shares

Talent Communication (Komunikacja), z domeny wywierania wpływu, to jeden z talentów, które odkryłam w swoim TOP5 talentów Gallupa. Moja pierwsza reakcja na ten talent była, najdelikatniej mówiąc ambiwalentna. Pomyślałam: no też mi talent, przecież każdy rozmawiać potrafi. Dlaczego nie Analityk czy jakiś Wizjoner.

Muszę przyznać, że tak długo ignorowałam wartość tego talentu, że chyba najpóźniej zaczęłam korzystać z niego intencjonalnie. Serio. Nie zdziwię się wcale, jeśli masz podobnie. Gwarantuje Ci jednak, że warto ten talent co najmniej zacząć regulować, a potem korzystać z jego wielkiej mocy. 

Darth Vader bez marski - klocki lego

Talent Communication u Lidera – jaką wartość wnosi?

Liderzy z dojrzałym talentem Communication (Komunikacja) potrafią skupić uwagę zespołu przekazując ważne dla niego wiadomości. Z lekkością werbalizują swoje myśli, ale też pomagają innym ubrać w słowa to, co myślą i czują. Dzięki temu, jako Lider z silnym talentem Communication, możesz pomóc ludziom z zespołu zostać usłyszanym i zrozumianym.

Jeśli nie masz talentów z domeny budowania relacji, to właśnie Communication, czyli domena wywierania wpływu, może Ci pomóc nawiązać z ludźmi kontakt i dotrzeć do nich. Lider z dojrzałym talentem Communication zadba o to, by jego ludzie byli dobrze poinformowani, włączeni w ważne dyskusje, budowali dialog i znajdowali porozumienie.  

Szturmowiec wynoszony na noszach - lego

3 najczęstsze pułapki w jakie wpada lider z talentem Communication:

1. Nie słucha

Lider z talentem Communication czerpie dużo radości z rozmów, ale przede wszystkim z mówienia, a nie słuchania. Mówienie, a szczególnie opowiadanie ciekawych historii, wrzucanie nietuzinkowych dygresji, staje się przyjemnością samą w sobie. Niestety często wtedy nie dostrzega, że monopolizuje dyskusję.

W konsekwencji lider traci kontakt ze swoimi słuchaczami zostawiając ich z poczuciem braku zainteresowania ich zdaniem lub co gorsze, stawia swoje zdanie ponad zdaniem innych, zagarniając całą przestrzeń komunikacyjną dla siebie. Kiedy ludzie zaczynają czuć się niesłuchani, przestają być otwarci, zamykają się na rozmowę czy kontakt z liderem z talentem Communication.

Nie - napis w formie wycinanki

2. Zagaduje ciszę

Jedną z aktywności, które najtrudniej było mi ćwiczyć było granie pauzą. Kto ma Communication, ten wie, że pokusa zagadania ciszy jest gorsza niż czekolada. Lider z Communication potrafi zadać pytanie, by za chwilę odpowiedzieć na nie samemu. Przecież nie każdy musi tak szybko werbalizować myśli jak lider z Communication. Czując dyskomfort spowodowany ciszą, ciągnie temat dalej i zaczyna zadawać pytanie inaczej.

W konsekwencji może sugerować odpowiedzi i nie mieć jasności, co właściwie uzyskał rozmową. Finał jest taki, że pracownicy czują się zbyteczni, a ich potrzeby i myśli nieistotne, w końcu cała scena została zagarnięta przez jedną gadułę.

Szturmowiec wychylający się z szeregu - lego

3. Komplikuje komunikaty

Ta pułapka w naturalny sposób łączy się z poprzednią. Postaram się rozwinąć ją tutaj. Gadulstwo jest mianownikiem wszystkich 3 pułapek. W tej dodatkowo, gdy lider z talentem Communication nie upewnia się, że jego rozmówca zrozumiał przekaz, zaczyna mówić to samo na wiele różnych sposobów. Dopiero gdy zobaczy, że jego rozmówca zaczyna „odpadać”, zrozumie, że przytłoczył go ilością treści. Jak się możesz domyślić, niekiedy nie zauważa, że druga osoba „odpada” 😊

W konsekwencji, gdy lider z talentem Communication wysyła tak wiele komunikatów, wysyła też sygnał, że nie ma z jego strony zainteresowania, co się dzieje na poziomie odbioru, tylko przytłacza rozmówcę taką ilością, jaką sam chce. Dodatkowo, duża ilość tego samego komunikatu zaczyna wzbudzać sceptycyzm, czyli zupełnie odwroty efekt niż ten, jaki Lider chce uzyskać, bo przecież chce wywierać wpływ.

Reguluj ciemne strony swoich talentów aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę talentu Communication przemienić w moc i sprawdźmy, które z talentów mogą pomóc regulować ciemne strony Komunikacji.

Przykład do pierwszej pułapki: Nie słucha. 

Poszukaj sytuacji, w których czujesz się dobrze wyłącznie mówiąc, np. prezentowanie przed zespołem ważnych dla nich informacji. Zadbaj o taką formę spotkania, w której możesz przeznaczyć określony czas na mówienie, zostawiając jednak na końcu, czas na pytania uczestników. Upewniaj się z odbiorcami, czy zrozumieli przekaz zanim popłyniesz w słowotok i zanudzisz wszystkich swoją interpretacją.

Kiedy nie masz pewności, że dobrze chcesz odpowiedzieć na pytanie zacznij je parafrazować, co pozwoli Ci być bardziej precyzyjnym w swojej odpowiedzi.

– Jaki inny talent z Twojego TOP10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę Communication? Poszukaj, czy nie masz talentu, który pomoże Ci zatrzymać się i dostrzec potrzeby drugiej strony albo właściwie odczytywać niewerbalne sygnały, które wskazują na “odpadanie” rozmówcy, zamkniętą postawę lub brak zainteresowania. Takimi talentami są: Empathy, Harmony, Includer, Individualization czy Adaptability.

Ewentualnie poszukaj partnerstwa z talentem, który pomoże Ci wyostrzyć przekaz, by nie przytłoczyć rozmówcy, np. Strateg, Command, Analityk, Focus. 

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera
Karolina Dudkiewicz
02.28.2023
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: