Talent Significance u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Karolina Dudkiewicz
01.30.2024
Shares

Significance (Poważanie), to talent Gallupa z domeny wywierania wpływu społecznego.
Osoby z tym talentem, charakteryzuje poszukiwanie sposobów wywierania wpływu na ludzi, bądź społeczeństwo jako całość. Chcą po sobie zostawić spuściznę, coś co będzie miało istotne znaczenie dla innych. Motywację do działania czerpią z pracy nad zagadnieniami o dużym wpływie, wielkiej sile rażenia. Dzięki temu potrafią osiągać więcej niż inni. Twórca badania Gallupa – Don Clifton, miał ten talent, na swoim pierwszym miejscu. 

Zadziwiony, elegancko ubrany chłopak

Talent Significance u Lidera – jaką wartość wnosi?

Lider z talentem Significance wzmacnia zespół, poprzez pokładanie głębokiej wiary w sens tego, co robi. Inspiruje innych do działania dla idei, w sprawach ważnych, nieprzeciętnych. Pomaga zespołowi wybrać te rzeczy, których realizacja jest priorytetowa i warta uwagi, a zatrzymać te, mające mniejsze znaczenie. Dzięki temu, zespół skupia się na tym, co w istocie najważniejsze. Wzmacnia w zespole chęć podążania za swoimi aspiracjami i podejmowania ambitnych wyzwań.

Pomaga rozwinąć skrzydła i uwierzyć, że można realizować nietuzinkowe rzeczy. Dla lidera z talentem Significance, zespół jest jego powodem do dumy, dlatego chętnie dba o jego dobry wizerunek, gdyż w jego przekonaniu, to jaki ma się zespół, świadczy o tym jakim się jest liderem.    

Strona błędu 404

3 najczęstsze pułapki w jakie wpada lider z talentem Significance:

1. Nie przyznaje się do porażek 

Lider z talentem Significance najlepiej czuje się, kiedy odnosi sukcesy. Wtedy, gdy stoi w świetle jupiterów. Trudno jest mu w sytuacjach, kiedy popełnia błędy lub coś mu nie wyjdzie. Ciężko mu się do tego przyznać. W konsekwencji, ukrywa swoje porażki i niepowodzenia zespołu. Wizerunek jest dla niego tak istotny, że ego wygrywa z autentycznością. Ludzie nie są głupi, dostrzegają potknięcia lidera. Efekt jest odwrotny od zamierzonego, gdyż lider nie buduje w zespole poczucia, że możliwe jest popełnienie błędu. A wizerunek lidera, paradoksalnie zostaje osłabiony.

Walka w rękawicach bokserskich

2. Zapomina docenić za małe osiągnięcia 

Lider z talentem Significance ze swojej natury ma potrzebę realizowania czegoś znaczącego, dużego, widocznego w większej skali. Taka optyka powoduje powstawanie nierówności w ocenianiu i docenianiu zespołu. Ci, którzy wykonują żmudną pracę, ale mniej widoczną na zewnątrz, mogą mniej odczuwać docenianie ze strony swojego szefa. Słowa uznania płyną częściej tam, gdzie jest większy wynik, duże osiągnięcia. Taki lider może porównywać jednych do drugich, co wywoła w zespole podziały i rywalizację. Zapomina przy tym wzmocnić te osoby, które osiągają mniej, ale nie oznacza to, że robią gorszą pracę. Niestety, ale prowadzi to do uczucia niedocenienia w zespole. 

Irlandczycy obchodzący Dzień świętego Patryka

3. Ma problem z przyjęciem krytyki

Lider z talentem Significance potrzebuje wzmocnienia w postaci słów uznania. Pozytywny feedback działa na jego zaangażowanie, niczym woda na młyn. W drugą stronę, bardzo trudno jest mu poradzić sobie z krytyczną informacja zwrotną. Dotyka mocno jego ego, szczególnie kiedy odbierze coś personalnie. To jest właśnie jego pułapką. W osobach, które przekazują mu feedback, może to rodzić frustrację, że nie są słuchane. A sam lider może przekonać się, że finalnie otacza się samymi “klakierami”, którzy wiedzą, że pochlebstwa przynoszą oczekiwane rezultaty, a krytyka nie jest mile widziana. 

Reguluj ciemne strony swoich talentów, aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę talentu Significance, przemienić w moc i sprawdźmy, które z talentów Gallupa mogą pomóc regulować ciemne strony tego talentu. Przykład do drugiej pułapki: Nie przyznaje się do porażek.

Lider z talentem Significance dążąc do sukcesu, nie może zapominać, że zarówno on, jak i jego zespół, mogą wyciągać lekcje z ponoszonych porażek. Jego wizerunek nie jest zagrożony przez przyznawanie się do tego, że coś nie wyszło. Wszyscy na tym zyskują. Dzięki temu uczą się, jak usprawniać swoją pracę. Przejście przez sytuacje „trudne”, obniża napięcie i wzmacnia relacje w zespole. A lider zyskuje na autentyczności.

Pytania, które warto by lider sobie zadał, na które odpowiedź może okazać się w przyszłości pomocna, to: “Jakie wnioski możemy wyciągnąć na przyszłość z tej sytuacji?”, “Czego nauczyła mnie ta sytuacja”?, “Jak możemy usprawnić swoje działania?”. Takie pytania pomogą spojrzeć na kryzysy, jak na coś, co jest nieodłącznym elementem życia, a z czego można się uczyć, odstawiając na bok swoje ego.

Lider z talentem Siginificance, działa jako autorytet. Aspekt mówienia o tym, co trudne i wyciąganie wniosków z popełnionych błędów i porażek, jest dla zespołu czymś bardzo ważnym. Kształtuje to silną kulturę pracy.

Jaki inny talent z Twojego TOP10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę talentu Significance?

Talenty, które będą pomocne dla Significance to: Analytical, Restorative, Command, gdyż dzięki nim lider będzie w stanie spojrzeć z dystansem na sytuację i wziąć na klatę konsekwencje wcześniejszych działań. Relator i Responsibility wzmocnią uczciwość i transparentność. Talenty Connectedness, Individualization, Harmony z domeny budowania relacji, pomogą zobaczyć wartość w innym podejściu do danego zagadnienia, niż to które reprezentuje lider.

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera.

Karolina Dudkiewicz
01.30.2024
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: