Talent WOO u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Karolina Dudkiewicz
02.27.2024
Shares

Woo (Czar), to talent Gallupa z domeny wywierania wpływu społecznego. Osoby z tym talentem wyróżnia łatwość wchodzenia w interakcję z nowymi osobami i zdobywanie aprobaty otoczenia. Dzięki ogromnej sile uroku osobistego nie da się ich nie zauważyć w tłumie. Potrafią włączyć innych do dyskusji, ośmielić i nadać każdej rozmowie odpowiednią dynamikę.

Zdolność nadawania na tych samych falach

Talent WOO u Lidera – jaką wartość wnosi?

Lider z talentem WOO ma ogromną łatwość rozmawiania z ludźmi. W jego sposobie komunikacji da się wyczuć wewnętrzną odwagę, która sprawia że potrafi rozmawiać o wszystkim, bez nadmiernej krępacji. Pomaga zespołowi nawiązywać relacje, a dzięki temu szybciej zjednywać sobie sprzymierzeńców. Potrafi zadbać o wizerunek zespołu lub sprawić, by zespół został usłyszany na zewnątrz. Taki lider będzie naturalnym łącznikiem zespołu z siecią różnych kontaktów na zewnątrz: zarówno zespołami innych liderów, jak i osób spoza firmy. Będzie dbał o aktywizację zespołu w bieżące tematy, gdy zainteresowani siedzą cicho i mają trudność włączyć się w toczące się rozmowy.

Odwrócony puchar lodowy

3 najczęstsze pułapki w jakie wpada lider z talentem WOO:

1. Boi się dawać negatywny feedback, gdy ceną jest wizerunek  

Lider z talentem WOO potrzebuje aprobaty ludzi, u której podstaw stoi potrzeba bycia lubianym i akceptowanym. Jego wizerunek nie może być zagrożony. To powoduje, że trudno będzie postawić na szali swoją reputację, kiedy w grę wchodzi przekazanie negatywnej informacji zwrotnej. Wywołuje to w nim strach, że ludzie nie będą go lubić bądź zostanie odrzucony.

Co za tym idzie, rozwadnia swój feedback lub wygładza go, tak by było łatwiej go przyjąć. A to z kolei nie daje szansy na poprawę i rozwój poszczególnych osób w zespole. Niejasny komunikat, może zostać odebrany przez ludzi, jako sygnał, że w sumie to nie ma żadnego problemu.

Lód na patyku o niezwykłym kształcie

2. Nadmiernie chwali, żeby zdobyć przychylność 

Z drugiej strony, Lider z talentem WOO nadużywa pochlebstw, które sprawiają, że ludzie czują się na chwilę fajnie, jednak w szerszym ujęciu, nie ma w tym nic konstruktywnego. Nadmierne chwalenie, powoduje też podejrzliwość u innych, że jest to coś powierzchownego.

W konsekwencji, postępując w ten sposób, lider nie budzi zaufania, a jego autentyczność będzie kwestionowana w zespole. Jego komunikaty, mogą być zbyt śmiałe, przekraczające pewne ogólnie przyjęte normy, co z kolei powoduje napięcia i odwrotny do zamierzonego, efekt. 

Kobieta dotyka dłonią taflę wody

3. Jest powierzchowny w relacjach

Lider z talentem WOO czerpie energię z tworzenia nowych znajomości. Budowanie znajomości z nowymi ludzi jest jego paliwem napędowym. Kiedy już kogoś pozna może tracić chęć pogłębiania relacji. W efekcie, odbierany jest jako osoba nieszczera, a jego zainteresowanie drugą osobą, jako powodowane wyłącznie osobistymi korzyściami. Nie buduje to zaufania do lidera, a ludzie czują się wówczas przedmiotowo traktowani.

Wspólne układanie puzzle

Reguluj ciemne strony swoich talentów, aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę talentu WOO przemienić w moc i sprawdźmy, które z talentów mogą pomóc regulować ciemne strony tego talentu. Przykład do drugiej pułapki: Boi się dawać negatywny feedbacku, gdy ceną jest wizerunek.  

Lider z talentem WOO musi zrozumieć, że nie dając jasnego feedbacku, odbiera swoim ludziom szansę na rozwój, a to z kolei wcale nie wpływa dobrze na jego wizerunek. Informacja zwrotna jest formą dbania o siebie i innych w relacjach. Podczas jej przekazywania, odsłania się przed innymi, a wyrażanie swoich emocji, dodaje liderowi autentyczności.

Pracując nad wyjściem z tej pułapki, lider może zadać sobie kilka pytań: “Jak niekonstruktywny feedback wpłynie na mój wizerunek?”, “Czy daje sobie prawo, aby wymagać od ludzi?”, “Jak niski performance zespołu, wpłynie na nasz wizerunek?”.  

Robot żarówka

Jaki inny talent z Twojego TOP10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę WOO?

Talenty, które będą dodawały odwagi Liderowi z talentem WOO, to Command i Activator z domeny wywierania wpływu społecznego. Relator i Harmony pomogą nazywać i dbać o relacje nie tylko na poziomie powierzchownym. Talent Responsibility, Restorative pomogą nabrać realizmu, a talent Analytical i Strategic trzymać się faktów i wyostrzyć komunikaty. 

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera.

Karolina Dudkiewicz
02.27.2024
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: