Talent Strategic u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Karolina Dudkiewicz
02.14.2024
Shares

Talent Strategic (Strateg), to talent z domeny strategicznego myślenia, którego największy wyróżnik stanowi możliwość spojrzenia na pewne rzeczy z dalszej perspektywy. Bardzo szybka synteza danych, pozwala liderowi z tym talentem, dostrzec “big picture” każdej sytuacji. Jego typowy sposób myślenia, to patrzenie trzy kroki do przodu, kiedy inni widzą to, co mają przed nosem. Strateg posiada zdolność do wymyślania najlepszych sposobów działania i adresowania potencjalnych problemów.

Rola króla w szachach

Talent Strategic u Lidera – jaką wartość wnosi?

Jako Lider z talentem Strategic, lubisz działać w oparciu o “why”, które wnosisz do pracy z ludźmi. Gdy zaczynasz kolejną inicjatywę, projekt, zadajesz sobie pytanie, po co chcemy coś zrobić? Potrafisz pokazać jak cele każdej osoby, kontrybuują do całości wizji i strategii firmy.

Do zespołu wnosisz wyobraźnię i twórcze podejście do działania. Potrafisz przewidywać każdy możliwy scenariusz oraz przeszkody, jakie mogą pojawić się po drodze. Dostrzegasz skuteczność różnych opcji działania i poddajesz je ocenie. Potrafisz określić tą, która będzie działać dla zespołu najlepiej i okaże się najbardziej wydajna. Widzisz z lotu ptaka, co spowoduje, że nie będziesz musiał wtrącać się w zadania swoich ludzi i w efekcie, nie będziesz ich wyręczał. 

Biegaczka dobiegła do mety

3 najczęstsze pułapki w jakie wpada lider z talentem Strategic:

1. Zaczynając, myśli już o efekcie końcowym

Lider z talentem Strateg patrzy na rzeczy horyzontalnie. Pozwala mu to przyjąć tzw. “helicopter view” na zespół. Najczęstsze pytania, jakie zada taki lider do swojego zespołu to: “po co” i “jaki będzie rezultat?”. Kiedy skupi się za bardzo na efekcie końcowym, to sprzed jego nosa umyka pierwszy i drugi krok.

Problemem lidera jest to, że nie skupia się na tym, co jest do zrobienia, tylko na efekcie końcowym. To może wywołać wśród ludzi uczucie zagubienia, gdyż będzie im brakowało łącznika między tym, gdzie są, a tym, gdzie myślowo już jest lider. Wygląda to często tak, że zespół stoi jeszcze w blokach startowych, czekając na gwizdek, a lider widzi już zespół na podium. Przez to może nie dostrzegać rzeczy, które dzieją się na początkowym etapie działań. A tam ma przecież miejsce lwia część pracy. Może to powodować, że nie zauważy kiedy ludzie nie nadążają za nim, albo kiedy są przeciążeni ilością powierzonych zadań.

kciuk w doł wyrażający dezaprobatę

2. Deprecjonuje punkt widzenia innych

Lider z talentem Strategic jest bardzo biegły w syntezie danych, ta z kolei prowadzi go do szybkich wniosków i trafnych rozwiązań. Kiedy okaże się, że inni mają odmienny punkt widzenia, albo inny pomysł, zaczyna deprecjonować go. Dlaczego? Ponieważ może odnosić (często nawet słuszne), wrażenie, że jego pomysł jest lepszy i efektywniejszy. Taka postawa lidera podcina zaangażowanie innych. Zespół nie próbuje nawet proponować rozwiązań, skoro lider „zawsze ma lepszy pomysł”. W efekcie, będzie postrzegany jako uparty i nie działający po partnersku.

Znak zakazu wstępu na dany teren

3. Podcina skrzydła krytyką 

Lider z talentem Strategic potrafi mieć język ostry, niczym brzytwa chirurga. Raczej nie przebiera w słowach, kiedy dokonuje oceny czyjegoś pomysłu. Jeśli jeszcze złapie innych na tym, że nie wiedzą, po co, chcą coś robić, to biada im. Otwiera to przestrzeń na falę ostrej krytyki, która innym może podciąć skrzydła. Za taką postawą lidera stoi wspominana już zdolność szybkiej syntezy danych, siła argumentów oraz szybkie znajdowanie uzasadnienia podejmowanych działań. Ten zestaw sprawia, że zespołowi może być ciężko przebić się przez tamę argumentów lidera. 

Napis game over w formie LED-a

Reguluj ciemne strony swoich talentów aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę talentu Strateg przemienić w moc i sprawdźmy, które z talentów Gallupa mogą pomóc regulować ciemne strony tego talentu. Przykład do pierwszej pułapki: Pędzi za szybko do przodu.

Lider z talentem Strateg musi pamiętać, że nie każdy potrafi widzieć tak odległą perspektywę jak on. W sytuacji, kiedy będzie chciał przepłynąć łódką rzekę i zorientuje się, że jest już po drugiej stronie ale nie zabrał ze sobą ludzi, musi się zatrzymać. Inaczej ludzie za nim nie podążą. To, co wtedy może zrobić, to wytłumaczyć swój sposób myślenia, logikę, która stoi za tym, że doszedł do takich a nie innych wniosków. Wytłumaczenie kolejnych kroków, jakie będą podejmowane, może pomóc odpalić te osoby, które potrzebują mieć jasność do następnych kroków.

Gra w kółko i krzyżyk

Ważne jest, żeby lider pamiętał, że jego sposób myślenia nie jest oczywisty dla innych. Nie warto zakładać, że skoro coś jest dla niego jasne i proste, będzie takim także dla każdej osoby tworzącej zespół. Jeśli zespół czegoś nie rozumie, to rolą lidera powinno być słuchanie, zadawanie pytań i sprawdzanie z czym sobie nie radzą.

Jaki inny talent Gallupa z Twojego TOP10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę Stratega?

Dla przykładu talenty, które pomogą Ci zadać lepiej pytania, by upewnić się, że ludzie podążają, to Input, Learner, Context, z myślenia strategicznego. Individualization, Connectedness z domeny budowania relacji pomoże zrozumieć potrzeby innych. A Deliberative, Achiever, Discipline, Arranger z domeny egzekucji pomogą zobaczyć wszystkie elementy procesu i przedstawić go po kawałku.

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera.Karolina Dudkiewicz
02.14.2024
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: