Jak podnieść efektywność liderów dzięki Gallup Strategic Partnership – Case Study

Case Study
Kamila Borowa
10.31.2023
Shares

To będzie tekst o tym, jak pomogliśmy naszemu Klientowi w zwiększeniu synergii współpracy Leadership’u. Strategic Partnership, to cykl spotkań między osobami, które potrzebują wzmocnić efektywność współpracy. Chcą zobaczyć, gdzie mają potencjalne tarcia i jak je regulować. Wszystko odbywa się w oparciu o metodyczne kroki i bazuje na mocnych stronach Gallupa.

Co tu znajdziesz:

1. Dla kogo i po co jest Strategic Partnership

2. Korzyści

3. Korki

4. Efekty

Pływanie na kajaku w tandemie

1. Dla kogo i po co jest Strategic Partnership

Jest to narzędzie dla osób, których synergia współdziałania jest kluczowa w organizacji. Z reguły korzystają z niego zarządy, liderzy działów, zespołów, dział HR oraz osoby w innych zespołach, których efektywne współdziałanie, jest kluczowe dla osiągnięcia celów biznesowych i nie tylko.

Jeśli któreś z poniższych potrzeb was dotyczy – Strategiczne Partnerstwo jest dla was:

1. Współpracujecie w obszarach wymagających spójnych decyzji,

2. Podejmujecie działania i decyzje mające wpływ na innych,

3. Pracujecie inaczej i nie zawsze się rozumiecie,

4. Brakuje Wam czasu na rozmowy o tym JAK współpracujecie.

2. Korzyści

Strategic Partnership niesie ze sobą kilka kluczowych korzyści, do których należy:

1. Rozumienie, jakie zasoby ma druga strona i jak z nich korzystać, by tworzyć synergię

2. Świadomość skąd płynie siła Waszej współpracy – z jakich zasobów i jak ją konsekwentnie napędzać,

3. Uzupełniacie się działając efektywniej i eliminujecie niepotrzebne straty,

4. Potraficie szybciej rozpoznać punkty tarcia i wiecie jak z nich szybko wyjść,

5. Działacie świadomiej w tandemie biznesowym.

3. Kroki

Krok 1: Badanie Gallupa 34 Talenty – 45 minut

W wyniku badania Gallupa, każdy otrzymuje raport ilustrujący to, jak działa na poziomie indywidualnym. U każdego wynik wygląda inaczej. Prawdopodobieństwo wystąpienia identycznej konfiguracji talentów w Gallupie to 1 do 33 mln.

Przykładowa ilustracja wyniku badania 34 talentów Gallupa na poziomie indywidualnym

Krok 2: Indywidualna Sesja Strategiczna z Coachem Gallupa – 90 minut

Podczas indywidualnego spotkania z Coachem Gallupa, omawiamy talenty w kontekście pracy i wyzwań każdej osoby w zespole liderskim. Efektem jest rozumienie posiadanych talentów Gallupa oraz ich dynamiki. (NAME)

Członkowie zespołu widzą wyraźny związek, między swoimi dominującymi talentami a przeszłymi, obecnymi zachowaniami w ramach zespołu. Łącza talenty z kontekstem.(CLAIM)

Członkowie zespołu wykorzystują swoją wiedzę na temat swoich dominujących talentów, aby planować, analizować i kierować swoimi działaniami i zachowaniem w sposób bardziej efektywny dla zespołu. (AIM)

Proces pracy nad Strategic Partnership

Krok 3: Sesje Partnerships 1na1 – na zasadzie każdy z każdym – 90 min

Mając rozumienie „jak działam” na poziomie indywidualnym, w kontekście waszych wyzwań, następnie planujemy sesje na zasadzie Każdy z Każdym, plus Coach Gallupa, jako moderator.

Podczas spotkania adresujemy kilka wymiarów współpracy. Wszystko osadzamy w kontekście mocnych stron talentów Gallupa. Co czyni rozmowy o rzeczach nawet bardzo trudnych, dużo łatwiejsze.

Obszary adresowane podczas sesji wspólnej

Rolą Coacha jest moderacja spotkania i osadzenia obserwacji oraz wniosków na mocnych stronach, tak aby po spotkaniu wiedzieć co dalej z tym robić we współpracy.

Dla przykładu, na poniższym zestawieniu widać dwóch członków Zarządu, współpracujących ze sobą.

Zestawienie 2-ch wyników testu Gallupa

Co będzie się działo w tej współpracy:

Synergia 1: Oboje mają Talent Gallupa Individualization – to znaczy, że szybko dostrajają się do potrzeb drugiej strony. Bardzo chcą pomagać innym. Cechą tego talentu jest także silna potrzeba pracy po swojemu, bez narzuconych ram. Dobrze się rozumieją.

Synergia 2: Wspólny talent Analitycal pomaga im nie iść w emocjonalny, ale bardziej racjonalny aspekt każdej dyskusji. Skupiają się, jako tandem, na tym co realne. Szybko wspólnie wnioskują i rozumieją wzajemnie swój przyczynowo-skutkowy sposób myślenia.

Tarcie 1: Na poziomie domen talentów – Domena żółta (wywierania wpływu społecznego) u osoby 14, z talentami Competition, Maximizer oraz Self-Assurance oddziałuje zbyt siłowo na osobę 19, z domeną budowania relacji w przewadze. Dlaczego tak jest? Osoba 14 działa siłą argumentu i wpływu przy podejmowanych decyzjach i dyskusjach, pcha w stronę racji. Osoba 19 potrzebuje pytań i bycia zrozumianym na początku, aby zaangażować się w szukanie rozwiązań. Inaczej zamyka się na kontakt w relacji. Jeżeli dojdzie do tarcia w tym zakresie na początku dyskusji, finalnie mogą skończyć na przeciąganiu liny albo braku istotnej decyzji. Istotne jest wdrożenie następujących działań: u osoby 14 zaczynanie dyskusji od intencji i celu. U osoby 19, stawianie granic w dyskusji, poprzez wyrażanie tego w jaki sposób chce rozmawiać o rozwiązaniach.

Tarcie 2: talent Strategic (osoba 14) i Achiever (osoba 19) – Strategic widzi trzy kroki do przodu, a Achiever to, co ma przed nosem. Achiever może frustrować się, że Strategic nie działa od razu, a z kolei Strategic frustruje się tym, że Achiever działa od razu, nie widząc, że jego działania są doraźne, a nie długofalowe. Co pomogło? Wdrożenie do dyskusji takich technik, które pozwalają znaleźć połączenie z tym co mamy do zrobienia teraz (Achiever), a tym co chcemy dalekosiężnie osiągnąć (Strateg). Dzięki temu, jednna i druga osoba, szybciej łapie kompleksowy obraz, na linii czasu i celów.

Rozgrywka w szachy

Krok 4: Summ up

Ostatnim etapem Strategic Partnership są dwa kroki zamykające:

1. Sesja Sum up dla każdego uczestnika – 60 min. Podsumowujemy wnioski dla każdego na poziomie indywidualnym. W kontekście działań rozwojowych i regulacji poszczególnych talentów w konkretnych relacjach współprac.

2. Sesja Sum up dla całego zespołu – 120 min. Podczas wspólnego spotkania zbieramy wnioski ze wszystkich spotkań, te które dotyczą całego zespołu. Mapujemy działania rozwojowe w kontekście komunikacji, framework’u pracy oraz oddziaływania na organizację.

Dzięki tym dwóm wymiarom podsumowania, zespół ma konkretne plany rozwojowe, zarówno na poziomie każdego z członków zespołu, jak i samego zespołu jako całości.

4. Efekty

O wartości, jaką dają sesje Strategic Partnership, najlepiej świadczą wypowiedzi osób, biorących w tym udział:

Wacław: Poznanie talentów, pozwala nam dużo efektywniej zidentyfikować obszary gdzie powinniśmy wyczulić się na to jak działamy wspólnie. W parach, umożliwia ustalenie kontraktu na współpracę w oparciu o mocne strony każdej z osób zaangażowanych. Przede wszystkim wspiera też wzajemne zarządzanie oczekiwaniami.

Dominika: Warsztaty z partnerstwa przyniosły mi wgląd w to, jak moje działania są odbierane przez drugą osobę, co jest bardzo istotne w bliskiej współpracy. Oboje mogliśmy wypracować kilka zasad, które wzmocnią nasze działania w kierunku efektywności, oraz łatwiejszej komunikacji, oraz zmniejszą ryzyko niezrozumienia wzajemnych oczekiwań czy podziału obowiązków.

Jacek: Dzięki warsztatom z partnerstwa strategicznego mam możliwość usystematyzowania i przemyślenia sposobu w jaki pracuję. Przede wszystkim zrozumiałem, dlaczego w sytuacjach, które miały miejsce w mojej pracy, zachowałem się w określony sposób i jak było to postrzegane przez innych. Umiem teraz lepiej dopasować moje mocne i słabe strony do talentów Liderki z którą odbyłem sesję. Wiedza jest bardzo praktyczna, przebieg samych spotkań bardzo ciekawy i motywujący, do tego ekspert od Gallupa i satysfakcja z produktywnie spędzonego czasu na rozwoju.

Kasia: Każde spotkanie strategic partnership jest dla mnie otwartą rozmową z drugą osobą. Mamy wspólną płaszczyznę komunikacyjną – jaką są talenty. Rozmawiamy o tym co nas motywuje i kieruje w stronę podejmowania pewnych działań. To narzędzie wspiera, wzmacnia oraz nazywa.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, jak dopasować taki proces pod Twoje konkretne potrzeby, napisz do nas.

Kamila Borowa
10.31.2023
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: