Talent Analytical u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Karolina Dudkiewicz
01.03.2023
Shares

Talentem Analityk (Analytical) otwieramy domenę myślenia strategicznego. To talent, który miał jeden z moich szefów. Obserwując jego proces wnioskowania bardzo szybko pojęłam, jak przygotowywać się na spotkanie i dyskusji z nim. Kluczowe: nie przychodzić bez danych na poparcie swoich argumentów i określonej skali.

Muszę przyznać, mimo pewnego trudu z gromadzeniem i przetwarzaniem danych, że z perspektywy czasu było to jedno z lepszych doświadczeń. Dzięki temu nauczyłam się, jak pracować z szefem Analitykiem oraz sposobu myślenia i analizowania informacji przez osoby z tym talentem. A poziom jego syntezy i uproszczania podziwiam do dziś. 

Analityk w latach 80 XX wieku

Jest też oczywiście, druga strona medalu. Przy prostych kwestiach, zbyt duża analiza i gromadzenie danych, było tworzeniem armaty na muchy i prokrastynacją spotkań na niepotrzebne dyskusje, kiedy można było od razu przejść do działania.

Talent Analityk u Lidera  – jaką wartość wnosi

Z rozwiniętym talentem Analytical (Analityk) pomagasz zespołowi dostrzegać różne wymiary, perspektywy i scenariusze tej samej sytuacji. Stale poszukujesz i analizujesz informacje, które pomagają podjąć lepsze decyzje biznesowe. Wyróżnia Cię krytyczne podejście do tego, co inni mogą szybko zaakceptować jako prawdziwe, gdy tak naprawdę mamy do czynienia z myśleniem życzeniowym lub zwykłym przekonaniem bez pokrycia w faktach. 

Naturalne staje się dla Ciebie kwestionowanie statusu quo. Szukasz uzasadnienia w twardych danych, dla których rzeczy są takie, jakimi są. Jako lider z silnym talentem Analityk (Analitycal) możesz wnieść obiektywny i trzeźwy ogląd danej sytuacji. Dzięki temu możesz namierzyć przyczyny i skutki, nazwać problemy i określić ich skalę, co w efekcie pozwala lepiej zaadresować adekwatne rozwiązania. 

3 najczęstsze pułapki lidera z talentem Analytical:

1. Sceptycyzm dyskredytujący innych

Talent Analityk u Lidera daje popalić osobom, których silnym kompasem jest intuicja oraz takim, które siedzą w tematach trudnych do zmierzenia. Szczególnie, że Analityk może prowadzić w nieskończoność beznamiętne dyskusje, które kończą się niepotrzebnym przerostem analizy posiadanych informacji. W efekcie, w głowach wielu pracowników tworzy się obraz Lidera z talentem Analityk, jako surowego i oschłego sceptyka. Jeśli dodatkowo brakuje mu talentów społecznych i umiejętności komunikacyjnych, rozmowa z nim może być odebrana jako dotkliwa krytyka lub brak wiary w czyjeś kompetencje.

Minionek pływający w basenie

2. Hamulec w działaniu

Zespół pracujący z liderem z talentem Analityk może frustrować się jego nie decyzyjnością. Dzieje się tak, kiedy Analityk deleguje zadanie/projekt do zrobienia, ale wcześniej nie ustali z zespołem kryteriów, jakie muszą być spełnione, aby podjąć dalsze decyzje. Co się wtedy dzieje? Taki lider analizuje wszystkie możliwości bez końca, a zespół po drodze traci ogień i zaangażowanie. Nie widząc, gdzie jest koniec tych analiz, zespół przestaje dostarczać jakościowe alternatywy, co zaczyna bardziej irytować Analityka i prowadzi go do braku decyzji. A zespół zostaje z poczuciem zmęczenia materiału i przekonaniem, że ich szefa ciężko czymś zadowolić. 

Minionek w okularach

3. Nadmiar kontroli

Kiedy Analityk nie ma pewności, że osoba, której oddelegował zadanie wzięła pod uwagę różne warianty, adekwatne kryteria, zaczyna sprawdzać proces, zamiast upewnić się na początku, że osoba rozumie co jest od niej oczekiwane i jaki ma być efekt końcowy jej pracy. Wchodzi w trakcie prac i sprawdza po ludziach, czy wykonują dobrze swoje zadania. Jeśli nie ustali kryteriów odbioru pracy na początku, będzie krążył ze swoją kontrolą jak sęp nad padliną wywaloną przez ocean 🙂 Co finalnie wywołuje w zespole poczucia bycia mikro zarządzanym lub braku zaufania od lidera.

Różnokolowe kaktusy w doniczkach

Reguluj ciemne strony swoich talentów aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów.

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę Analityka przemienić w jego moc i sprawdźmy, które z talentów mogą Analitykowi pomóc regulować jego ciemne strony.

Przykład do pierwszej pułapki: Jego sceptycyzm może brzmieć jak brak zaufania do zespołu

– Moc Analityka można odnaleźć w uproszczaniu gąszcza zawiłości. Szczególnie w sytuacjach, gdy trzeba wystawić czyjeś myślenie życzeniowe lub chaos informacyjny na próbę logicznego umysłu Analityka. Jego obiektywność oraz szybkie widzeniu przyczyn i powodów może pomóc zespołowi zaadresować właściwe problemy, odkładając na bok niepotrzebne szumy informacyjne, które nie adresują źródła problemu. Finalnie przekłada się to na dobre formułowanie wniosków i adekwatne do sytuacji działania.

– Jaki inny talent z Twojego top 10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę Analityka? Poszukaj czy nie masz talentu, który pomoże Ci wyciszyć potrzebę gromadzenia i przetwarzania informacji w sytuacjach, kiedy nie jest to potrzebne np. Empatia, Belief, Strateg. Poszukaj talentów, które pomogą Ci formułować otwarte pytania, które pomogą złagodzić “szorstki interface” do ludzi 🙂 np. Input, Ideation, Learner.  

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera.

Karolina Dudkiewicz
01.03.2023
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: