Talent Responsibility u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Kamila Borowa
12.19.2023
Shares

Talent Responsibility (Odpowiedzialność), to talent Gallupa z domeny skutecznego działania, którego największym wyróżnikiem jest niezawodność. Osoby, które wyróżnia cecha Odpowiedzialności dążą do wywiązania się z podjętych zobowiązań, nawet kosztem siebie. Nie zawodzą. W kontaktach biznesowych są bardzo profesjonalne, a wykonana przez nie praca, stoi na najwyższym możliwym poziomie.

Kot podnoszony do góry przez swojego właściciela

Talent Responsibility u Lidera – jaką wartość wnosi?

To talent Lidera, który pomaga mu budować zaufanie. Ludzie w zespole wiedzą, że mogą na takiego lidera zawsze liczyć. Cechuje go także wysoko postawiona poprzeczka w wymiarze jakości pracy i etyki działania. Takie podejście, inspiruje zespół do usprawniania i utrzymywania wysokich standardów pracy. Liderzy z tym talentem biorą na siebie wymagające zadania, nie boją się wyzwań. Nie wycofują się w boju. Buduje to zaangażowanie i kulturę odpowiedzialności w zespole. Wspiera sprawczość i odważną postawę. 

ser na pułapce na myszy

3 najczęstsze pułapki w jakie wpada lider z talentem Responsibility:

1. Zagarnia odpowiedzialność 

Lider z Responsibility potrzebuje wywiązywać się z zobowiązań oraz dostarczać pracę wysokiej jakości. W związku z tym, może zakładać, że sam zrobi wszystko najlepiej. Powoduje to, że zabiera ludziom odpowiedzialność oraz przestrzeń do rozwoju. Może mieć wyzwanie z delegowaniem i pozwoleniem na realizację zadań w inny sposób niż poprzez siebie samego.

Czasami, może dawać przestrzeń “pozornie”, mocno przy tym patrząc na ręce lub wchodząc w tryb “ręcznego sterowania”, gdy coś nie idzie po jego myśli. W zespole będzie to rodzić napięcia i poczucie, że lidera nie da się zadowolić. Z drugiej strony, ludzie przyzwyczajają się, że lider zawsze bierze “na siebie” – wzmacnia to nawyki reaktywnego zachowania i zachowawczości.

Obarczanie winą za życiowe porażki

2. Czyni założenia i doświadcza rozczarowania 

Jak już wspomniałam wcześniej, lider z talentem Gallupa Odpowiedzialność, ma wysokie standardy pracy i etyki. Jest przekonany o słuszności swojego sposobu działania i podejścia do pracy. Zakłada, że pewne rzeczy są rozumiane przez innych, w ten sam sposób, w jaki są rozumiane przez niego. Nierzadko, przez brak właściwej komunikacji, bywa rozczarowany efektem czyjejś pracy. Bardzo często przyjmuje, że w tej sytuacji, to ktoś zawiódł. Popełnia w ten sposób kardynalny błąd.

Ten rozjazd ma przyczynę w tym, że lider zakontraktował się na rzeczy dla niego oczywiste. Nie upewnił się, nie sprawdził co myśli druga strona. Założył, że kwestie oczywiste dla niego, są takie, także dla drugiej strony. W efekcie, na koniec dnia jest rozczarowany. 

Pies na spacerze

3. Kontroluje lub opuszcza (dwa bieguny)

Lider z talentem Odpowiedzialność chce zagwarantować, że wszystko będzie wykonane “należycie”. Wówczas będzie kontrolujący. Będzie sprawdzał, sugerował. Jednym słowem, poprzez swoje działania, nie pozwala komuś wziąć w pełni odpowiedzialności i pracować po swojemu. Pułapka dla pracownika polega na tym, że będzie tak jak lider chce albo wcale. 

Inny wymiar ciemnej strony tego talentu Gallupa pojawia się, gdy lider oddaje zadanie. Oddaje odpowiedzialność. Wówczas nie upewnia się, jak druga osoba do tego podejdzie, gdzie potrzebuje wsparcia. Pozostawia członków zespołu samych sobie i czeka na rezultat. Może to spowodować, że ten ktoś się po prostu “utopi”. A będzie się bał zawieść lidera i prosić o pomoc. Takim działaniem lider zapewni samo spełniające się proroctwo: “że mógł to jednak zrobić sam”. 

Neon powieszony na żywej ścianie zielonej

Reguluj ciemne strony swoich talentów aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę talentu Odpowiedzialność, przemienić w moc i sprawdźmy, które z talentów mogą pomóc regulować ciemne strony Odpowiedzialności. Przykład do pierwszej pułapki: Zagarnia odpowiedzialność 

Lider z talentem Odpowiedzialność może odbierać odpowiedzialność innym, gdyż czuję się odpowiedzialny za wszystko. W sytuacji takiej, jak ta, bardzo ważne jest wypracowanie w zespole jasnych zakresów odpowiedzialności i decyzyjności w ramach posiadanych ról. Upewnienie się, że wszyscy rozumiemy je w ten sam sposób.

Pomocne będzie także umówienie się na kluczowe zasady współpracy, aby nie pominąć czegoś na pozór oczywistego. To wzmocni poczucie sprawczości w zespole. Ludzie będą wiedzieć czegoś się od nich wymaga, ale też poczują, że sposób pracy jest wypracowany wspólnie. Z chęcią będą się angażować. 

Mężczyzna z lornetką rozgląda się za czymś

Jaki inny talent z Twojego TOP10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę Odpowiedzialności?

Dla przykładu talenty, które pomogą Ci docierać do potrzeb innych osób to Individualization albo Harmony z domeny budowania relacji. Talentem, który pomoże Ci uniknąć błędu polegającego na zagarnięciu odpowiedzialności „za wszystko” i może pomóc w autorefleksji, jest talent Analytical, z domeny strategicznego myślenia. Pomocny będzie także talent Communication, z domeny wpływu, który ułatwi nazywanie, wokalizowanie oczywistych założeń, komunikowane ich i zadawanie pytań. Widzisz jakieś inne połączenia, które będą tu miały siłę? 

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera.

Kamila Borowa
12.19.2023
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: