Talent Restorative u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Karolina Dudkiewicz
01.03.2024
Shares

Talent Restorative (Naprawianie), to talent Gallupa z domeny skutecznego działania. Największym wyróżnikiem osób, które go posiadają, jest zdolność dostrzegania błędów i naprawiania ich. Z kolei paliwem napędowym do działania, są problemy do rozwiązania. To one stymulują je do myślenia poza schematem i namierzania tego, co nie działa i dlaczego. 

Napis hello w formie neonu

Talent Restorative u Lidera – jaką wartość wnosi?

Jako Lider z talentem Restorative lubisz rozwiązywać problemy. Nie tylko swoje, również innych, i to nawet wtedy, kiedy inni załamują ręce. Napotkane problemy napędzają i mobilizują Cię do działania.

Lider z tym talentem, inspiruje zespół do kwestionowania statusu quo, do ciągłego usprawniania siebie i bieżącej pracy. Nie będzie odpuszczał projektów, które zostały spisane na straty lub załamywał się, kiedy w zespole jest sporo wyzwań do zaadresowania. Taki lider potrafi wyciągnąć ludzi z impasu, gdy Ci unikają rozmów o trudnościach. Pokazuje, że problemów nie można zamiatać pod dywan, i że na każdy kłopot, jest zawsze jakieś rozwiązanie, tylko trzeba go poszukać. 

mężczyzna tonący w morzu

3 najczęstsze pułapki w jakie wpada lider z talentem Restorative:

1. Podcina skrzydła krytyką albo czepianiem się szczegółów

Lider z Restorative w pierwszej kolejności widzi wady, a dopiero potem zalety. Zapytany o feedback, bez dłuższego zastanowienia, w pierwszej kolejności, wymieni wszystkie dziury projektu bądź braki, jakie widzi w danej osobie. Dopiero po chwili namysłu, będzie w stanie dostrzec również zalety.

Co się zatem może stać, kiedy zespół albo ktoś z zespołu, przedstawia swój pomysł? Lider od razu wchodzi w tryb widzenia dziur. Jeśli poda dużo wad, ich ilość będzie przytłaczająca. A w dodatku, gdy zacznie najpierw od negatywnych aspektów, wówczas szanse na to, że ludzie usłyszą te pozytywne, będą bardzo małe. To normalne. Człowiek po usłyszeniu zmasowanej krytyki, przybiera postawę obronną i wyłącza się.

W innym przypadku, lider może tak bardzo czepiać się szczegółów, na które inni nie zwrócą uwagi, że na tym etapie, będzie to niezrozumiałe i podcinające skrzydła. Lider kojarzony będzie z przesadnym krytykowaniem i brakiem zaufania do zespołu. 

Napis game  over na czarnym tle

2. Jego samokrytycyzm nakręca zespół na widzenie problemów

Lider z talentem Restorative jest bardzo dla siebie surowy. To wynik silnego wewnętrznego krytyka. Nierzadko we współpracy z takim liderem można dostrzec, że zapomina mówić o swoich, jak i zespołu, sukcesach. Nie mówiąc już o ich celebracji. W sytuacji nagłych zmian, taki lider może zareagować od razu krytyką, co nakręci zespół do widzenia problemów.

W konsekwencji ciężko przeprowadzić dobrze zmianę, kiedy samemu się w nią nie wierzy lub nie widzi się szans na usprawnienia w efekcie nowej sytuacji. Opór i zniechęcenie zespołu będą konsekwencją dla takiego lidera. A atmosfera pracy może stać się mało sprzyjająca zaangażowaniu.

Mężczyzna przebrany za kosmonautę

3. Naprawia cały świat, również za innych

Lider z talentem Restorative mobilizuje się do działania w obliczu problemów. Podobnie jest z problemami jego ludzi. Niestety, pojawia się u niego pokusa wyręczania innych z myślenia o tym, jak zaradzić problemom. W konsekwencji, podpowiada rozwiązania, co ogranicza rozwój zespołu, zamiast uczyć zespół samodzielności. Z drugiej strony, chce zajmować się wszystkim naraz, bo przecież, problemy są dla niego priorytetem. Przez to z kolei, zespół pracuje w ciągłym poczuciu pracy w pożarach i braku oddechu od ciągłego naprawiania wszystkiego na raz.

Reguluj ciemne strony swoich talentów aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę talentu Naprawianie przemienić w moc i sprawdźmy, które z talentów mogą pomóc regulować ciemne strony talentu Restorative. Przykład do pierwszej pułapki: Podcina skrzydła krytyką albo czepianiem się szczegółów.

Lider z talentem Restorative może bardzo dobrze wykorzystać swój zasób do testowania nowych rozwiązań. Ważne, aby powiedział innym, dlaczego mówi o ryzykach które dostrzega, i że jest to związane z jego pragnieniem osiągnięcia sukcesu. Kiedy one będą zabezpieczone, to łatwiej całość prac będzie przekuć w jego osiągnięcie. To jest jego motywacją.

Z drugiej strony, powinien pracować nad zbalansowaniem ilości informacji pozytywnych vs. negatywne. Zaczynanie od tych pierwszych, pozwala wzmocnić zespół oraz zwiększyć jego zaangażowanie. Możliwe to będzie wówczas, gdy poświęci chwilę czasu na zastanowienie się nad możliwą, pozytywną informacją. Ta nie przychodzi tak szybko do głowy, jak widzenie dziur. Dlatego ważne jest, aby nie odpowiadał bez namysłu i by zaczął od tego co pozytywne i budujące.

Pochodnia rozświetlająca ciemność

Jaki inny talent Gallupa z Twojego TOP10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę Restorative?

Dla przykładu talenty, które pomogą Ci zobaczyć, co w ludziach jest dobre to Individualization, Developer, Maximizer, Positivity. A talenty, które pomogą przekierować uwagę na rozwiązania, a nie tylko same problemy to: Ideation, Command, Strategic, Harmony.

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera.

Karolina Dudkiewicz
01.03.2024
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: