Talent Self-Assurance u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Kamila Borowa
01.17.2024
Shares

Self-Assurance (Wiara w siebie), to talent Gallupa z domeny wywierania wpływu społecznego. Osoby z tym talentem charakteryzuje silne przekonanie, że mogą zarządzać własnym życiem. Działają jakby wyposażone w wewnętrzny kompas, dodający im wiary w słuszność podejmowanych decyzji.

Talent Self-Assurance u Lidera – jaką wartość wnosi?

Lider z talentem Self-Assurance wzmacnia zespół poprzez to, jak mocno ufa samemu sobie. Dzięki temu, inspiruje innych, zwiększając ich poczucie własnej wartości i pozwalając im zaufać własnym umiejętnościom i zasobom. Za jego decyzjami idzie siła, która wzmacnia w zespole wiarę w dany kierunek działania. Liderów z tym talentem charakteryzuje odwaga w sięganiu po to, co chcą. Wspierając kreatywność i przedsiębiorczość swoich ludzi, pomaga im rozwinąć skrzydła i podnosić swoją efektywność. Lider z talentem Self-Assurance stoi za zespołem i jego działaniami. Buduje przez to zaufanie i poczucie docenienia wśród ludzi. 

3 najczęstsze pułapki w jakie wpada lider z talentem Self-Assurance:

1. Bywa bardzo uparty 

Lider z talentem Self-Assurance jest przekonany o słuszności swojego sposobu myślenia i decyzji, które za nim stoją. Gdy wpadnie w tę pułapkę, jest głuchy na inne perspektywy, czy sugestie innych. Robi po swojemu. Nie da się go przekonać do innej drogi. Ludzie w zespole czują, że nie są słyszani, a ich opinie są dyskredytowane. 

Lego - wybraniec w świetle jupiterów

2. Podejmuje decyzje solo

Lider z talentem Self-Assurance bez problemu podejmuje decyzje i ma wiarę w ich słuszność. Poczucie tej słuszności, pojawia się – w tej pułapce –  szybciej niż potrzeba wspólnego decydowania, czy też angażowania innych w proces decyzyjny. Efektem tego, jest narastające w zespole przekonanie, że lider nie docenia wkładu innych w obrany kierunek działań. Więcej nawet, buduje to obraz lidera zadufanego w sobie, który odbiera innym szanse wzięcia współodpowiedzialności za toczące się sprawy.

Stare rękawice bokserskie

3. Wymądrza się 

Lider z talentem Self-Assurance brzmi dla innych bardzo pewnie siebie i przekonująco. Ludzie w zespole mogą czuć się onieśmieleni lub zestresowani taką postawą. Wówczas nie będą wnosić swoich wątpliwości, zadawać pytań ani kwestionować decyzji lidera. Będą podążać ślepo, za tym co mówi lider. Spadnie zaangażowanie, na rzecz reaktywności. 

Zdenerwowany zespół - klocki lego

Reguluj ciemne strony swoich talentów, aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę talentu Self-Assurance przemienić w moc i sprawdźmy, które z talentów mogą pomóc regulować ciemne strony tego talentu. Przykład do drugiej pułapki: Decyduje solo.

Lider z talentem Self-Assurance ma wiarę w swoje decyzje. Musi zadbać w tym, aby ludzie w zespole zostali usłyszani i zauważeni. Zanim lider podejmie decyzje, powinien sam sobie zadać kilka pytań sprawdzających: “Czy zaangażowałem zespół w proces decyzyjny?”, “Czy w tej decyzji zabiegałem o to, aby poznać co myślą inni?”, “Czy włożyłem wysiłek, aby dostosować się do preferencji zespołu?”. Podjęcie działań, będących odpowiedzią na powyższy pytania, będzie gwarantem podjęcia najlepszych decyzji i umożliwi odpowiednie zaangażowanie w nie innych członków zespołu.

Decyzje podejmowane samodzielne będą adekwatne w sytuacjach na które zespół nie może mieć żadnego wpływu, czy np. w momencie pojawienia się przytłaczającego ryzyka biznesowego.

Szalunkowa waga sklepowa

Jaki inny talent z Twojego TOP10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę Self-Assurance?

Talenty Gallupa, będące pomocne dla liderów z Self-Assurance, to Communication z domeny wywierania wpływu, dzięki któremu z łatwością będzie angażował innych pytaniami lub Input, z domeny strategicznego myślenia. Talent Belief z domeny skutecznego działania, wzmocni swój wpływ przez określone wartości współdziałania i etyki. Na koniec, Individualization, Includer lub Developer, z domeny budowania relacji, pozwolą uwzględnić innych w swych założeniach i zaangażują ich we współdecydowanie.

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera.

Kamila Borowa
01.17.2024
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: