Talent Dyscyplina u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Karolina Dudkiewicz
06.06.2023
Shares

Talent Discipline (Dyscyplina), to talent z domeny wykonywania, którego wyróżnikiem jest potrzeba działania z planem, dbając przy tym o najmniejsze szczegóły. Lider z talentem Dyscyplina działa w sposób ustrukturyzowany i z pełną kontrolą nad sytuacją. Kocha rutynę i porządek, które zapewniają innym poczucie bezpieczeństwa i jasność względem działania. Uporządkowanie procesu pomaga mu motywować się do działania i nie rozpraszać. 

Tarcza na lotki

Talent Dyscyplina u Lidera – jaką wartość wnosi?

Liderzy z talentem Discipline (Dyscyplina) wnoszą do zespołu porządek i strukturę, z której korzystają inni. Dzięki bardzo dobrej organizacji pracy, zapewniają zespołowi efektywność oraz stabilność pracy w projektach. Potrafią bardzo dobrze radzić sobie z ograniczonymi zasobami. Koncentrują się na terminach i konsekwentnym egzekwowaniem określonego planu. Lider z talentem Dyscyplina potrafi być wytrwały w długoterminowych projektach, które trzeba rozbić na małe zadania i codziennie z upiorną konsekwencją wykonywać. Taki szef wnosi precyzję i staranność, która zapewnia wysoką jakość oraz rzetelność we współpracy.

Pułapka na myszy

3 najczęstsze pułapki w jakie wpada lider z talentem Dyscyplina:

1. Stawia opór zmianom

Lider z talentem Dyscyplina reaguje sceptycznie na zmiany, gdyż te zaburzają jego harmonię i porządek. W niektórych sytuacjach reaguje nawet oporem, co oczywiście udziela się zespołowi. Dlaczego? Ponieważ ciężko jest przekonać innych do zmian, kiedy samemu nie wierzy się w ich konieczność. Efektem braku elastyczności lidera na zmiany, jest stagnacja i brak rozwoju reszty zespołu.

Sprzeciw wobec czegoś

2. Przejawia drobiazgowość

Lider z talentem Dyscyplina tak bardzo skupia się na detalach, że umyka mu szeroka perspektywa. Wyłapie każdy brak przecinka i źle postawioną kropkę i nie uzna pracy za zakończoną, dopóki ta nie będzie wykonana z chirurgiczną precyzją. Ostatecznie doprowadzi to ludzi do frustracji i poczucia, że takiego lidera ciężko jest zadowolić. W innym przypadku, jego wnikliwość sprawi, że całościowa realizacja projektu, zostanie przykryta drobnymi niedociągnięciami, które wysunął się na pierwszy plan. Efekt? Idealny sposób na budowanie w zespole poczucia niedocenienia. 

klawiatura macbooka

3. Mania kontroli i jakości

Lider z talentem Dyscyplina ze starannością dba o wszystkie drobiazgi i należyte dopracowanie planu, gdyż dzieki temu ma poczucie istnienia struktury pracy w projekcie. Tego samego oczekuje od swojego zespołu, a nie każdy potrafi tak działać. U osób, które nie zwracają uwagi na szczegóły w ten sam sposób jak ich lider, nieustanne upewnianie się, czy wykonały swoje zadania z najwyższą starannością, wywoła uczucie kontroli i mikrozarządzania. Efekt? Szybki sposób do zniechęcenia pracownika do aktualnie wykonywanej pracy.  

Darth Vader jak minionek

Reguluj ciemne strony swoich talentów aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę talentu Dyscyplina przemienić w moc i sprawdźmy, które z talentów mogą pomóc regulować ciemne strony tego talentu. Przykład do pierwszej pułapki: Stawia opór zmianom.

Lider z talentem Dyscyplina nie zmienia swojego zdania z dużą częstotliwością, co zapewnia względne poczucie przewidywalności i bezpieczeństwa. Zanim zapadnie decyzja o wdrożeniu jakiejś zmiany, może wykorzystać swój opór na kwestionowanie tego, co nie działa lub zastanowienie się, czy istnieje konieczność wprowadzenia wszystkich zmian od razu czy może istnieje możliwość wdrożenia ich iteracyjnie. Korzystając ze swojej konsekwencji, może przeprowadzić zespół przez zmiany w najbardziej stabilny i ustrukturyzowany sposób, zapewniając informację na każdym istotnym etapie

Tablica z napisem "time for change"

Jaki inny talent z Twojego TOP10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę Dyscypliny?

Dla przykładu talenty Gallupa, które pomogą Ci złapać więcej elastyczności w Twoich planach to Adaptability, Positivity, Learner, Activator lub Arranger.

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera

Karolina Dudkiewicz
06.06.2023
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: