Talent Adaptability u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Karolina Dudkiewicz
12.21.2022
Shares

Adaptability (Elastyczność) to talent z domeny budowania relacji, który można uznać za bardzo pożądany w czasie tak dużych zmian, jakie panują dziś na rynku, ale i na świecie. Osoby z tym talentem mają niesamowitą umiejętność bycia w pełni tu i teraz, uważności na to, co się dzieje wkoło i reagowania na to. Gdy ktoś poprosi o uwagę osobę z talentem Adaptability, po prostu ją dostaje.

Osoba z talentem Adaptability reaguje na potrzeby innych i na to co się wokół niej dzieje z autentycznym zaciekawieniem. W dynamice rzeczywistości widzi ciągłe szanse. Niesamowicie szybko potrafi zaadaptować się do zmian. Gdy dużo się dzieje, a wokół Ciebie są ludzie, którzy nie przerażają się zmianami i ich dynamiką, szybko odnajdują się w nowej rzeczywistości i działają dalej efektywnie – zapewne mają ten talent gdzieś wysoko wśród Talentów Gallupa.

Prawodnicy stojący w szeregu

Adaptability u Lidera – jaką wartość wnosi

Lider z talentem Adaptability zwraca jednocześnie uwagę na wiele aspektów, pojedynczej sytuacji. Dzięki temu, wnosi do zespołu poczucie wysokiego zaangażowania ze swojej strony i zainteresowania potrzebami innych. Zapewnia aktualnie potrzebne informacje dla członków zespołu. Gdy ktoś do niego z czymś przychodzi, otrzymuje uwagę lidera i autentyczną chęć wsparcia. Lider z talentem Adaptability reaguje na sytuacje w momencie, gdy te się dzieją. Zapewnia zespołowi poczucie bezpieczeństwa i zaufania, że nic nie zostanie pominięte, czy też “zamiecione pod dywan” albo “odłożone na półkę”.

Gdy dzieją się jakieś turbulencje, zmiany, lider z talentem Adaptability łatwo się do nich dostosowuje i pomaga zespołowi zrobić to samo. Pomaga odnaleźć nowe szanse i sposoby działania w zmianie, zamiast pozwolić by ta przygniotła lub spowolniła zespół. W efekcie sprawia, że zespół w sytuacjach zmian nie tylko nie traci zaangażowania, ale też potrafi się dzięki nim rozwijać. 

Zółta karteczka z ikonka żarówki

3 najczęstsze pułapki lidera z talentem Adaptability:

1. Działając tu i teraz gubi kierunek

Silna motywacja do reagowania na to, co się aktualnie dzieje, może sprawiać, że lider z tym talentem gubi kierunek i priorytety, gdyż ciągle się rozprasza. W efekcie, może być odbierany jako chaotyczny, a czasami może wręcz spowalniać swoją skuteczność w realizacji określonych celów, gdyż “zawsze” może wydarzyć się coś, co zabierze jego uwagę. Wprowadza to dezorientację w zespole. Dla osób z silną potrzebą planowania i dyscypliny, takie działanie lidera może przyczyniać się do frustracji i demotywować dalsze działania. Takim osobom jest bardzo ciężko dynamicznie przeskakiwać z tematu na temat, a lider swym działaniem będzie to wręcz powodować.

Klocki LEGO rozsypane po stole

2. Działa bez planu i zmienia priorytety

Dla lidera z talentem Adaptability odnajdywanie się w sytuacji jest naturalnym sposobem działania. Może to być odbierane przez zespół jako działanie chaotyczne. Członkowie zespołu mogą mieć dużą trudność w nadążeniu za Liderem i zrozumieniem czym się w danym momencie kieruje, gdyż nie pokazuje im planu, czy też założeń. Szybkość reagowania na to co “wpada” u Lidera z talentem Adaptability sprawia, że zaburzają się priorytety, co może przyczyniać się do impasu zespołu i poczucia działania bez sensu. To będzie obniżać poczucie zaufania do lidera i ogólne poczucie spokoju w zespole.

Szturmowiec Star Wars niosący kabel do ładowania

3. Nie potrafi odmówić innym

Talent Adaptability to talent z domeny budowania relacji. To znaczy, że dużo energii lider z tym talentem czerpie z tego, że reaguje na potrzeby innych. Osoby z talentem Adaptability roztaczają wokół siebie poczucie, że zawsze można do nich z czymś przyjść. Wiesz czym to się kończy, gdy ktoś tak ma? Wiele osób przychodzi do lidera z Adaptability, bo zawsze daje swoją uwagę i wsparcie. Niezależnie od tego co robi. Liderzy z tym talentem często mają problem z asertywnością i stawianiem granic. Przyczynia się to do brania na siebie za dużo. W skrajnej wersji zatracają swoje potrzeby i plany na rzecz innych, przyzwyczajając ich do tego, że zawsze “nas wyręczą”.

Gdy odnajdziesz brakujący element

Reguluj ciemne strony swoich talentów, aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Popatrzmy zatem jak ze słabej strony Adaptability zrobić jego moc. A potem przyjrzyjmy się, które z talentów mogą pomóc regulować jego ciemne strony.

Przykład do pierwszej pułapki: Działając tu i teraz gubi kierunek.

1. W sytuacjach zmiennych, Lider z talentem Adaptability, potrafi reagować adekwatnie do aktualnej potrzeby. Szybkie zauważenie zachodzącej zmiany, zakomunikowanie o niej zespołowi i poinformowanie, jak lider chciałby na nią zareagować, pozwoli innym zrozumieć, gdzie się znajdują. Mówiąc wprost: Zanim zaczniesz działać, podziel się z zespołem co zamierzasz zrobić. Zbuduje to nie tylko zaangażowanie. Pozwoli Ci także zobaczyć, czego w tej sytuacji potrzebują inni, otwierając Ciebie na inne perspektywy. To z kolei zapewni Ci możliwość wsparcia i podjęcia bardziej adekwatnego działania.

2. Jaki inny talent z Twojego TOP10 może Ci pomóc? Jeśli znasz już działanie swoich talentów, pomyśl który z nich może Ci pomóc regulować ten obszar. Zobacz, czy nie masz talentu, który pomoże Ci lepiej złapać kontekst sytuacji jak np. Input, Learner, Context, Analytical, Arranger. Zobacz z kim z zespołu możesz zbudować silne Partnerstwo w różnych sytuacjach. Osoby mające talenty, takie jak na przykład Futuristic, Strategic, Analytical zadadzą Ci dobre pytania o priorytety, czy alternatywne drogi działania.

Karolina Dudkiewicz
12.21.2022
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: