Talent Positivity u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Karolina Dudkiewicz
11.21.2023
Shares

Positivity (Optymista), to talent Gallupa z domeny budowania relacji. Posiada ogromne pokłady entuzjazmu, którym zaraża innych. Potrafi poprawić ludziom humor, nawet w sytuacjach beznadziejnych. Wzmacnia u ludzi wiarę w siebie i swoje dokonania. Dba również o to, by osiągnięcia innych, stały się bardziej ekscytujące, ważne i widoczne wewnątrz organizacji.

Talent Positivity u Lidera – jaką wartość wnosi?

Lider z talentem Positivity, wnosi pozytywną energię do zespołu. Jego optymizm pobudza ludzi do działania. Podnosi na duchu, dodaje wiary i otuchy, że to, co robią inni, ma sens. W ciężkich momentach stara się pokazać, że zawsze jest jakaś pozytywna strona, nawet tych trudnych sytuacji. Potrafi pokrzepić, nawet najbardziej zrezygnowaną osobę w zespole. Udowadnia, że da się osiągnąć dany cel, gdy inni nie widzą rozwiązania, które pozwoli im go osiągnąć. Inspiruje do podejmowania prób i dodaje odwagi tym, którzy nie wierzą w siebie. Zaraża zespół dobrym nastrojem i entuzjazmem. W każdej relacji, czy sytuacji, widzi plusy i dobre strony. 

Zrobotyzowana żarówka i znaki zapytania

3 najczęstsze pułapki w jakie wpada lider z talentem Positivity:

1. Ignoruje problemy lub zagrożenia

Lider z talentem Positivity, bardzo szybko dostrzega jedną stronę medalu – tą pozytywną. Od tej drugiej ucieka. Po co mówić o problemach, kiedy będzie ich wtedy więcej. Gdy zespół ma potrzebę porozmawiać o wyzwaniach, entuzjazm lidera, może być odbierany w tej sytuacji, jako coś nieadekwatnego. Sama jego postawa zaś, jako próba unikania trudnych rozmów. Dla niektórych osób, konfrontacja i wymiana poglądów, mogą być konstruktywną formą dojścia do sensownych wniosków. Nakładanie w takich momentach różowych okularów, ucinanie dyskusji lub ignorowanie ryzyka, może zespół dodatkowo frustrować. W konsekwencji, problemy są umniejszane, a punkt widzenia ludzi deprecjonowany. Gdy taki lider przechodzi zbyt szybko do porządku dziennego, powoduje utratę zaufania do niego.

Przebrany ananas podczas imprezy

2. Zalewa entuzjazmem nie dając ludziom zwentylować się

Lider z talentem Positivity, może chcieć zbyt szybko przejść do podkreślania pozytywnych aspektów danej sytuacji. Nie upewnia się, że druga strona jest na to gotowa, i nie daje przestrzeni, by mogła wyrazić trudne emocje, które się w niej kumulują. A te przecież, są źródłem bardzo konkretnych informacji. Gdy lider nie uwzględnia trudności, zespół może tłumić emocje. Dzieje się tak dlatego, że gdy lider nie widzi nic pozytywnego, wówczas nie wie, czego miałby się uchwycić. Stąd sięga po swoje naturalne narzędzie – wrodzony entuzjazm. To z kolei popycha członków zespołu w stronę poczucia niezrozumienia. Liderowi zdecydowanie umyka pełen obraz sytuacji.

Żółte balony w uśmiechnięte buźki

3. Chwali niekonstruktywnie, czyli głaszcze

Lider z talentem Positivity, z lekkością przedstawiciela handlowego rozdaje komplementy i pochwały. One wcale nie muszą być nieprawdziwe bądź nieszczere. Mogą jednak być czasem zwykłym pochlebstwem, które zostanie odebrane jako powierzchowne. Kiedy? Gdy słowa te, nie są w żaden konstruktywny sposób uzasadnione, a do tego, są przez lidera często nadużywane. Do takich słów należy m.in. fajnie, dobrze, super, podoba mi się. Takie pochlebstwa nic nie wnoszą, bo nie wiadomo, co z nimi zrobić, poza tym, że przez chwile człowiek czuje się lepiej. Ludzie nie są głupi i szybko wyłapują takie pochwały. Mogą wówczas odbierać takie wzmacnianie jako nieszczere lub czuć się przez Lidera sterowani. 

Dziecko w masce lorda Dartha Vadera

Reguluj ciemne strony swoich talentów, aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę talentu Positivity, przemienić w moc i sprawdźmy, które z talentów Gallupa, mogą pomóc regulować ciemne strony tego talentu. Przykład do pierwszej pułapki: Ucieka od rozmów o problemach lub zagrożeniach.

Liderzy z talentem Positivity mogą wzmacniać pozytywną atmosferę i dodawać odwagi swoim ludziom w sytuacjach, kiedy zespół nie wierzy, że sobie z czymś poradzi. Nie może jednak zapominać o tym, że trzeba stworzyć ludziom przestrzeń do otwartej dyskusji i wymiany myśli, nawet tych trudnych. Jak to zrobić? Wprowadzając do dyskusji zróżnicowany wachlarz pytań. Nie tylko: “Co Wam się podoba?”, ale też “Czego się obawiacie?” albo “Jaką widzicie „trudność”?”. Jeśli jest to adekwatne, dopiero potem powinien włączyć aspekt pokazywania drugiej strony monety, tą pozytywną, której ludzie często na początku nie dostrzegają.

Zielone światło na sygnalizacji świetlnej

Jaki inny talent z Twojego TOP10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę Positivity?

Dla przykładu, talenty Gallupa, które pomogą Ci zatrzymać się i złapać kontakt z potrzebami innych ludzi, to Empatia, Individualization, Adaptability z domeny budowania relacji. Dzięki nim, lider będzie w stanie zrozumieć, co jest dla ludzi ważne. Dystans i urealnienie konkretnego problemu, pomogą złapać talenty: Analitical, Restorative, Command.

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera.


Karolina Dudkiewicz
11.21.2023
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: