Talent Context u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Kamila Borowa
04.25.2023
Shares

Context (Kontekst) to talent z domeny myślenia strategicznego. Osoby posiadające ten talent dzięki sięganiu do przeszłości, lepiej rozumieją teraźniejszość i nie popełniają dwa razy tego samego błędu. Potrafią czerpać wiedzę z wydarzeń, które miały miejsce. Sprawia to, że działają ostrożnie, unikają ponownego obcowania z tym co ich zawiodło bądź rozczarowało. Dobrze pamiętają wszystkie wydarzenia i podjęte decyzje. Podsumowując, sięganie do przeszłości i jej analizowanie, jest dla osób z tym talentem fascynujące. 

Talent Context Lidera – jaką wartość wnosi?

Liderzy z talentem Context (Kontekst) potrafią wyciągać wnioski z przeszłości, dzięki którym pomagają zespołowi tu i teraz działać bardziej efektywnie. Unikają powielania błędów i podejmują bardziej przemyślane decyzje. W czasie dynamicznych zmian, pomagają pracownikom zrozumieć co, jak i dlaczego się wydarzyło, łatwo odnosząc to do minionych działań czy wcześniejszych decyzji. Pomagają zrozumieć sens danej zmiany oraz zapewniają poczucie ciągłości procesu.

Szefowie z talentem Context przywiązują dużą wagę do kultury pracy. Pokazują znaczenie warunków w jakich jest wykonywana i siłę tworzenia tradycji. Pozwalają utrzymywać, nazywać i kultywować ważne dla zespołu aspekty. Przez swoje autentyczne przywiązanie do określonych wartości, wzmacniają pozytywną kulturę pracy. 

3 najczęstsze pułapki w jakie wpada lider z talentem Context :

1. Oporny na zmianę

Context to talent Gallupa, który sprawia że lider jest bardzo przywiązany do tych aspektów przeszłości, które zawsze się sprawdzały. Przez to, trudno oduczyć go pewnych nawyków i sprawić by zrozumiał, że rozwiązania, które raz się sprawdziły, w innej sytuacji, mogą nie przynieść tego samego efektu. Lider z talentem Context potrafi być uparty i znajdować coraz to nowsze argumenty by bojkotować zmianę. Robi to tylko dlatego, że jest ona czymś nowym w stosunku do tego co znał i rozumiał. Dla zespołu może to być sygnał, że dana zmiana jest rzeczywiście zagrożeniem, lider wzmacnia w ten sposób naturalny opór do zmian. 

2. Hamulcowy działania

Lider z talentem Context potrafi bardzo długo analizować daną sytuację, decyzję, dopóki w przeszłości nie znajdzie potwierdzenia słuszności. Może się okazać, że szuka zbyt długo, albo, że nie znajdzie wcale. Może więc ważną decyzję opóźnić, albo wręcz jej nie podjąć. Doprowadza to w zespole do poczucia stagnacji, braku sprawczości ze strony lidera. Taka osoba bywa także postrzegana jako hamulcowy działania a nawet rozwoju zespołu. Doprowadzić to może do pomijania Lidera w sprawach, które wymagają szybkiego działania, by nie natknąć się na ten opór.

3. Tkwi w przeszłości

Lider z talentem Context w pierwszej chwili, wszystko co się dzieje, musi przepuszczać przez filtr przeszłości. Kiedy na przykład z kimś kiedyś pracował i ten ktoś popełnił jakiś błąd, przy kolejnej okazji współpracy, ten błąd może być pierwszą rzeczą, o której lider pomyśli. Może się okazać, że bywa uprzedzony do różnych osób. W innych sytuacjach niż personalne np. projektowych, Lider  z talentem Context zużywa dużo energii na szukaniu wskazówek i połączeń danej sytuacji z przeszłością, zamiast skupić się na dążeniu do celu i samym celu. 

Reguluj ciemne strony swoich talentów aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę talentu Context  przemienić w moc i sprawdźmy, które z talentów mogą pomóc regulować jego ciemne strony. Przykład do trzeciej pułapki: Tkwi w przeszłości. 

Lider z talentem Context szybko sięga do przeszłości rozpoczynając nowy projekt czy zadanie. Dużo mentalnej energii Lidera idzie w szukanie powiązań tego co mamy tu i teraz z tym co mieliśmy kiedyś. Jest to ogromna siła w tym, aby korzystać umiejętnie z przebytych doświadczeń i wniosków. By nie popełniać tych samych błędów. Aby zapobiec ciemnej stronie tego działania, warto aby Lider od początku danego działania otwarcie sprawdzał z zespołem swoje myśli. Ważne by dopytywał o to, jak inni widzą ważne dla projektu aspekty. Aby słuchał co mają do powiedzenia na temat tego co jest różne “dziś” w stosunku do tego z “wczoraj” i rzeczywiście brał to pod uwagę. 

Jaki inny talent z Twojego TOP10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę Contextu?

Dla przykładu talenty, które pomogą Ci zadbać o złapanie innej niż Twoja perspektywy to Individualization, Connectedness  z domeny budowania relacji. Talentem, który pomoże spojrzeć nie tylko wstecz, ale też na boki i w przód to talenty Strategic czy Futuristic z domeny myślenia strategicznego.

Inny talent Gallupa – Communication z domeny wywierania wpływu pomoże zwerbalizować szybciej twoje myśli, a Significance odsiać to co nieistotne od tego co rzeczywiście ważne w rozmyślaniach nad pracą projektową. Widzisz jakieś inne połączenia, które będą tu miały siłę? 

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera

Kamila Borowa
04.25.2023
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: