Talent Futuristic u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Kamila Borowa
07.18.2023
Shares

Talent Futuristic (Wizjoner) to talent Gallupa z domeny myślenia strategicznego. Widzi w przyszłości możliwości i szanse. Pomaga innym dostrzec, to co nowe oraz usprawnić, to co obecne, poprzez pytania: Co, jeśli spróbować tak? Czyż nie byłoby świetnie, gdyby?, i tak dalej.

Talent Wizjoner u Lidera – jaką wartość wnosi?

Lider z talentem Wizjoner pomaga wyjść z impasu. W obliczu problemów i trudności, kieruje myśli ku przyszłości, gdzie dane problemy są już przeszłością. Dzięki temu, pomaga wyraźniej dostrzec, jakie należy podjąć działania, aby dojść do pożądanej sytuacji. Pomaga także spojrzeć na coś, co może być w danym momencie przytłaczające, z dystansem. Daje większą energię do podejmowania kolejnych kroków.

Potrafi nadać cel i sens działaniom zespołu oraz poszczególnych osób, pokazując perspektywę wykraczającą ponad zadanie czy dany problem. Dodaje motywację do działania i zwiększa zaangażowanie. Liderzy z tym talentem dążą do robienia rzeczy lepiej, do udoskonalania jutra, co jest dla innych inspirujące, gdyż mogą działać z sensem, dążąc do określonych celów.

3 najczęstsze pułapki w jakie wpada lider z talentem Wizjoner:

1. Ciągle chce coś zmieniać

Lider z talentem Wizjoner może być nieznośnym agentem zmiany. Oznacza to, że chociaż bardzo często widzi, coraz to ciekawsze możliwości, na wprowadzenie zmian, ludzie potrzebują równie mocno stabilności i bycia tu i teraz. Nadmierne ukierunkowanie się lidera w stronę przyszłości, ciekawych zmian, może deprecjonować go w oczach zespołu. Wizja wymaga realizacji, a ciągłe jej zmiany zatracają jej sens. Zespół przestaje podążać za liderem, postrzegając go jako niestabilnego w ukierunkowaniu ich działań. 

2. Buja w obłokach

Lider z talentem Wizjoner, jeśli nie przełoży swojej wizji na konkretne działania, może stracić zaufanie zespołu. Jego pomysły pozostają wtedy w sferze pomysłów, rozmowach o nich. Z jednego pomysłu przechodzi w kolejny: lepszy, ciekawszy. Brak planu realizacji pierwszego kroku, będzie dla innych – szczególnie osób mocno motywowanych działaniem – jedynie kolejną piękną bajką, a nie jasnym kierunkiem, do którego zmierzają. W efekcie lider będzie postrzegany przez zespół jako nieefektywny, nie skupiający się na realnych zadaniach i wyzwaniach.

3. Komunikuje się nierealnie

Lider z talentem Wizjoner komunikując swoją wizję, potrafi za mocno się na niej skupiać. Rysuje ją dokładnie, ale pozostaje na poziomie tego co widzi w przyszłości. Nie włącza w tę narrację łącznika do tu i teraz oraz listy jasnych, zrozumiałych kroków, niezbędnych do odbycia tej podróży. W efekcie, pozostanie niezrozumiany albo po prostu, ludzie przestaną go słuchać, postrzegając jego pomysły jako odrealnione, niezrozumiałe, pozbawione konkretów.

Reguluj ciemne strony swoich talentów, aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę talentu Wizjoner przemienić w moc i sprawdźmy, które z talentów mogą pomóc regulować ciemne strony tego talentu. Przykład do drugiej pułapki: Buja w obłokach.

Lider z talentem Wizjoner potrafi narysować jasno i wyraźnie możliwość jaką widzi, czy dalekosiężny cel, do którego chce zmierzać. Powinien spojrzeć uważnie na obecne wyzwania, problemy, zadania zespołu i połączyć je ze swoją wizją. Wyjaśnić, jak dane kroki mogą tę wizję pomóc zrealizować, bądź czego na tej ścieżce brakuje. Uzyskać perspektywę zespołu i zaadresować wszelkie wątpliwości poprzez realne argumenty, oparte na obecnej sytuacji. Wówczas zapewni rozumienie kierunku, do którego chce dążyć, nadając mu praktyczny sens. Dzięki temu, zapewni sobie pełne zaangażowanie zespołu.

Jaki inny talent z Twojego TOP10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę Wizjonera?

Dla przykładu talent, który pomoże Ci wyodrębnić ze swego pomysłu, to co najważniejsze, to talent Significance z domeny wywierania wpływu. Pomocne będą takie talenty Gallupa jak Achiever, który potrafi przekuć pomysł w kroki oraz Focus, który wizję potrafi zobaczyć w wymiarze konkretnych celów do realizacji. Pomoże także talent Discipline, który świetnie zadba o zbudowanie planu do osiągnięcia wyznaczonego celu. Wszystkie to talenty z domeny skutecznego działania. Z domeny budowania relacji może pomóc talent Indyvidualization, który pozwoli szybko zrozumieć, czego potrzebują poszczególne osoby, aby się zaangażować w działanie.

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera.

Kamila Borowa
07.18.2023
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: