Talent Connectedness  u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Kamila Borowa
03.28.2023
Shares

Talent Connectedness (Współzależność) z domeny budowania relacji, pozwala widzieć powiązania, szerszy kontekst dziejących się zdarzeń. Wnosi do współpracy poczucie bycia częścią czegoś większego i ważnego. Będzie przyczyniać się w zespole przede wszystkim do zwiększania poczucia wspólnotowości i zaangażowania. 

Talent Connectedness u Lidera – jaką wartość wnosi?

Lider z talentem Connectedness ma zdolność widzenia połączeń między zdarzeniami i ludźmi tam, gdzie inni ich nie dostrzegają. Zapewnia widzenie szerszej perspektywy bardziej niż konkretnego elementu, zadania lub problemu. Liderzy z tym talentem mają zdolność budowania zespołów projektowych, łączenia ludzi w działające synergicznie drużyny.

Wartość jaką wnosi lider jest dzielenie się szerokim wymiarem spostrzeżeń w kontekście tego, co ludzi łączy i co wnoszą poszczególne osoby do całości firmy, czy zespołu. Umacnia to innych w wyraźniejszym widzeniu sensu w tym co robią. Ludzie w zespole czują się doceniani w wymiarze wartości, jaką wnoszą do szerszej całości, jaką jest ten zespół, czy organizacja.

Lider z tym talentem gallupa potrafi sprawić, że ludzie w zespole rozumieją, jak ważna jest ich kontrybucja w lepsze funkcjonowanie procesów. Czują się ważni, niezbędni, dzięki czemu ich motywacja jest wysoka. Chyba nie trzeba tłumaczyć, że zmotywowany zespół, to dobry zespół.

Głuchy telefon

3 najczęstsze pułapki w jakie wpada lider z talentem Connectedness:

1. Szukanie sensu w bezsensie

Lider z talentem Connectedness potrafi widzieć znaczenie w sytuacjach, które są dla innych nie do zaakceptowania. Kiedy na przykład jeden z pracowników przeciąga wszystkie spotkania, lider może tłumaczyć to tym, że być może wówczas pracownik ma ważne pytania, albo, że widocznie nie zdążył zrealizować czegoś w agendzie. W rezultacie nie udzieli informacji zwrotnej.

Innym przykładem  może być niski performance pracownika, szukanie uzasadnień sytuacji braku efektów. Powodów takiego stanu może być wiele, jednak sytuacja nie powinna zostać pozostawiona bez reakcji, wniosków, czy konsekwencji. Przez brak któregoś z tych elementów, osoby w zespole mogą mieć poczucie, że lider gubi trzeźwy osąd sytuacji. Efektem będzie brak zaufania co do sprawczości i skuteczności lidera w sytuacjach trudnych, wymagających interwencji bądź jednoznacznej reakcji.

Przekraczanie granic

2. Przekraczanie granic

Lider z talentem Connectedness nie będąc świadomym, może przekraczać granice swojej roli. Chcąc być bardzo pomocnym i widząc jednocześnie uzasadnienia, czy też połączenia tam gdzie nikt inny ich nie dostrzega, szef może nadmiernie ingerować w sposób myślenia ludzi, forsować swoje przekonania o tym w co należy wierzyć i jak należy postępować albo jak nie. Poza tym kiedy czuje, że coś ma sens, może zadziałać zgodnie z tym, nie zważając na to, jak inni się z tym mają. 

3. Naiwność

Lider z talentem Connectedness może doprowadzić do zniechęcenia u innych w zespole. Kiedy ludzie przychodzą do lidera z tym talentem z konkretnymi wyzwaniami, problemami, czy pytaniami, może on nadmiernie wszystko próbować wyjaśnić, bądź uzasadnić w wielu perspektywach. Przekłada się to na to, że jest postrzegany jako naiwny, a nawet zbyt słaby, by zmierzyć się problematycznymi kwestiami. Wówczas przestaje być postrzegany jako sprawczy i biorący odpowiedzialność za zespół. Ludzie przestają do niego przychodzić z problemami, obawiając się, że go urażą, albo myśląc, że i tak to nic nie da. 

Praca zespołowa poprzez efektywnie budowany zespół

Reguluj ciemne strony swoich talentów aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę talentu Connectedness przemienić w moc i sprawdźmy, które z talentów mogą pomóc regulować ciemne strony Współzależności. Przykład do pierwszej pułapki: Szukanie sensu tam gdzie go nie ma.

Lider z talentem Connectedness potrafi wnieść do dyskusji bardzo ważne aspekty i perspektywy, o których ktoś inny nawet nie pomyśli. Jeśli zrobi to w sposób angażujący (pytając innych i zgłębiając ich punkt widzenia), może to doprowadzić do wspólnego wypracowywania wyższej jakości realizacji prowadzonych projektów i wzmocnienia relacji zaufania w zespole. Pomocnym narzędziem w tym wypadku okażą się pytania otwarte i pogłębiające, jak również umiejętne stopowanie samego siebie w próbie wyjaśnienia wszystkiego samemu. Lepszym pomysłem jest angażowanie w to działanie innych, co nie tylko pozwoli efektywniej pracować, lecz zwiększy także zaufanie pracowników do swojego szefa.

Buźka narysowana na kartce

Jaki inny talent z Twojego TOP10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę Connectedness?

Jaką siłę widzisz w tym połączeniu? Dla przykładu talenty, które pomogą Ci sprowadzić Twoje myśli na ziemię to  Restorative, Achiever czy Focus. Z domeny budowania relacji pomocny może być talent Harmony, dążący do oceny faktów. Command i Activator z domeny wywierania wpływu mogą przynieść siłę sprawczą. Widzisz jakieś inne połączenia, które będą tu miały siłę? 

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera.

Kamila Borowa
03.28.2023
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: