Talent Developer u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Karolina Dudkiewicz
05.23.2023
Shares

Talent Developer (Rozwijanie innych), to talent z domeny budowania relacji, którego największym wyróżnikiem jest rozpoznawanie potencjału u innych. Bycie częścią czyjegoś rozwoju, potrafi zapewnić ogromną satysfakcję. Liderzy z talentem Developer, dostrzegają u innych wszelkie oznaki rozwoju, a postępy innych, sprawiają, że sam lider czuje pewnego rodzaju samospełnienie. W naturalny wręcz sposób, intuicyjnie, widzą możliwość zmiany na lepsze. Potrafią wspierać i dopingować, jak najlepszy kibic. 

Talent Developer u Lidera – jaką wartość wnosi?

Liderzy z talentem Developer (Rozwijanie innych) chętnie pomagają i popychają innych do rozwoju, dając wskazówki do aktywnego inwestowania w naukę i doskonalenie własnych umiejętności. Dojrzały talent Developer u lidera, nie stara się wyręczać, a dawać kierunek. Można powiedzieć, że daje wędkę a nie rybę. Uczy ludzi samodzielności i szukania swojego sposobu działania. Cały czas lubi śledzić oznaki wzrostu nawet tam, gdzie wcześniej ich nie było. Potrafi dostrzec nawet najmniejsze zmiany czyjegoś zachowania, prowadzące do poprawy umiejętności.

Taki szef jest ogromnym wsparciem dla zespołu, szczególnie dla osób, które wdrażają się w nowe aktywności. Pomaga indywidualnie i zespołowo rozwijać mocne strony, pozwalając pracownikom osiągnąć swój maksymalny potencjał. Rzeczą do zapamiętania, jest to, że inwestowanie w ludzi zapewnia liderowi z talentem Developer najlepsze paliwo napędowe do działania.

dwoje ludzi robi żółwika

3 najczęstsze pułapki w jakie wpada lider z talentem Developer:

1. Inwestuje za dużo w “low performerów”

Lider z talentem Developer ignoruje sygnały, które pokazują, że pracownik przestaje wykonywać swoje obowiązki należycie albo po prostu nie performuje. Tak bardzo stara się znaleźć w pracowniku potencjał, że zaczyna delegować tylko takie zadania, w których ta osoba czuje się dobrze. Potrafi zaniedbać swoje potrzeby na rzecz osoby, w której wciąż widzi szansę, mimo że ta zaczyna ignorować wsparcie lidera. W skrajnych przypadkach, taka osoba wykorzystuje lidera, żeby ten robił za nią rzeczy. W konsekwencji lider marnuje czas na osobę, która obciąża zespół brakiem wyników, co z kolei prowadzi do frustracji pozostałych osób z zespołu.

Czas jako forma inwestycji w przyszłość

2. Nieproszony, daje rady innym

Lider z talentem Developer czuje się potrzebny, kiedy ktoś prosi go o radę. Dostarcza to liderowi paliwo napędowe, gdyż stwarza sytuację edukacyjną. A on przecież lubi uczyć. Zdarza się jednak, że dawanie rad innym, staje się jego autopilotem, czymś zupełnie naturalnym. Sytuacja komplikuje się, gdy pracownik przychodzi z problemem a lider z tym talentem Gallupa, próbuje udzielać rad nie upewniając się, że druga strona tego potrzebuje i chce. W konsekwencji, druga strona czuje się pouczana lub mentorowana, a sam  lider jest odbierany jak osoba, która lubi się “wymądrzać”. 

Szturmowiec imperium na pustyni

3. Prowadzi za rękę

Lider z talentem Developer świetnie nadaje się do mniej doświadczonych pracowników, ponieważ ma ogromne pokłady cierpliwości do uczenia innych. Prowadzenie takich osób za rękę, jest nie tylko wskazane, lecz również potrzebne. Jednak kiedy we współpracy z osobami z dużym doświadczeniem, mówi jak ma być i próbuje ustawiać, kończy się to frustracją dla tych osób. Zamiast uczyć samodzielności, taki lider uzależnia ludzi od siebie. W konsekwencji, doprowadza to do poczucia braku zaufania. 

Kompas wskazujący drogę

Reguluj ciemne strony swoich talentów aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Lider z talentem Developer nie traci wiary w ludzi. Szuka innych sposobów pracy by dotrzeć do potencjału człowieka. Potrafi stworzyć ludziom takie środowisko, które sprzyja pracy w oparciu o mocne strony. Dodaje otuchy i tak wzmacnia ludzi, aby wierzyli w swoje możliwości, a w ostateczności, gdy nie ma już rozwiązań, pomaga ludziom znaleźć dla siebie adekwatną rolę nawet poza organizacją, jednocześnie będąc do końca z pracownikiem w dobrych relacjach. 

Batman i Superman z klocków LEGO

Jaki inny talent z Twojego TOP10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę Developera?

Dla przykładu talenty, które pomogą Ci obiektywnie ocenić, gdzie leży przyczyna niskiej wydajności i czy są realne szanse na zmiany to np. Harmony, Analytical, Responsibility lub Command.

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera.


Karolina Dudkiewicz
05.23.2023
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: