Talent Command u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Karolina Dudkiewicz
02.13.2023
Shares

Talent Command (Dowodzenie) z domeny wywierania wpływu to jeden z talentów, który sama posiadam. Kiedy sięgnę pamięcią wstecz, przypominają mi się sytuacje, kiedy mówiono na mnie w pracy „mission impossible” lub „czołg” 😀

Z perspektywy czasu wiem, że na taką opinię o mnie, pomógł mi zapracować talent Command. Z jednej strony dlatego, że dla Command’a nie ma rzeczy niemożliwych do wykonania. Z drugiej zaś dlatego, że Command, to talent Gallupa, który nie boi się przejąć kontroli i „wziąć za fraki” cały zespół, kiedy ten utyka w bezwładności. Przejawia się to m.in. poprzez branie trudnych decyzji na klatę. 

Lego - niepoukładany zespół

Talent Command u Lidera – jaką wartość wnosi?

Liderzy z dojrzałym talentem Command (Dowodzenie) mają naturalne predyspozycje inspirowania innych. Tacy liderzy są bezpośredni i mówią to, co często inni myślą, ale nie mają odwagi powiedzieć na głos. Potrafią mierzyć się z niewygodną prawdą w trudnych lub mało przyjemnych sytuacjach. Kiedy mówią z przekonaniem, nastaje cisza, a ich słowa wybrzmiewają z ogromną mocą i zdecydowaniem. Są w stanie pociągnąć za sobą innych. Mają odwagę podejmować trudne decyzje obarczone ryzykiem.

Wnoszą emocjonalny spokój do dyskusji, gdyż nie kierują się relacjami i uczuciami a faktami. Dają zespołowi duże poczucie sensu swojej pracy i bezpieczeństwa, bo zespół czuje, że lider z talentem Command trzyma za stery i sam mocno wierzy, że to co robi ma sens. 

lego - efektywny zespół

3 najczęstsze pułapki lidera z talentem Command:

1. Nie bierze ze sobą jeńców

Lider z tym telentem szybko odpala swoje silniki, kiedy poczuje, że zespół stoi w bezruchu i nie wie, gdzie dalej iść. Wówczas włącza mu się tryb dowódcy. Z natury nie jest to złe, bywa wręcz, że jest to potrzebne. Problem pojawia się, gdy ten tryb jest nadużywany. Wówczas nie bierze pod uwagę relacji i gotowości zespołu. Mówiąc brutalniej ma w d… nosie to, jak z jego działaniem mają się inni. Nie słucha a nawet nie daje dokończyć zdania innym.

W konsekwencji prowadzi do uległości zespołu wywołanej strachem. Taki zespół ma poczucie, że lider z Command’em nie zaakceptuje sprzeciwu. Zespół to czuje na poziomie emocji, gdyż komunikacja Command’a może być agresywna i forsująca.

Dla lidera z Command’em pierwszy jest cel/projekt/zadanie. Działa w imię zasady: „albo idziesz ze mną na wojnę, albo zostań w domu i tam się użalaj nad sobą”. Takie podejście sprawia, że lider z talentem Command postrzegany jest przez ludzi, jako bezwzględny przełożony, dla którego liczą się ręce do pracy, a nie ludzie sami w sobie.

gra chińczyk - jeden pionek na wszystkich

2. „Control freak”

Liderzy z talentem Command mają nieodpartą pokusę samemu wyznaczać cele dla zespołu i grzebać ludziom w krokach, jakie podejmują by dojść do celu. Jest to talent z domeny wywierania wpływu, więc stoi za tym potrzeba kontroli.

Wynika ona z tego, że Command chce mieć totalną pewność, że rzeczy wydarzają się zgodnie z jego przekonaniem, bo uważa, że głównie lub tylko on ma racje. A przekonanie do słuszności swoich racji buduje na silnej intuicji, która bez wątpienia jest genialnym narzędziem. Niemniej, czasem może go ona zgubić, a u innych wywołać brak czujności. 

Ingeruje w styl pracy swojego zespołu z taką siła perswazji, że konsekwencją dla zespołu jest poczucie braku przestrzeni na inne pomysły lub wypracowanie swojego stylu pracy.

macbook i znaczek uwaga

3. Zabiera przestrzeń – musi mieć ostatnie zdanie

Czego zupełnie nie da się powiedzieć o liderze z talentem Command? Na pewno tego, że jest to postać bezbarwna. Taki lider jednak wraz ze swoją odwagą do stawiania śmiałych tez, brzmi jakby jego zdanie było „ostatnim” w całej dyskusji. Nie zostawia zbyt dużej przestrzeni ludziom do dyskutowania o innych możliwościach.

Nazywając rzeczy takimi jakie one są, bez zbędnych ozdobników, onieśmiela innych w dyskusji. W konsekwencji zespół może wycofywać się z pierwotnie obranego kursu lub innych pomysłów, bo czuje, że lider z talentem Command i tak będzie forsował swoje zdanie. Długofalowo Command nie uczy zespołu samodzielności a poddańczego stylu pracy i wyuczonej bezradności. 

lego - audytorium

Reguluj ciemne strony swoich talentów, aby świadomie działać w strefie mocy talentów Gallupa

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę Command’a przemienić w jego moc i sprawdźmy, które z talentów mogą pomóc menegerowi regulować ciemne strony talentu i wpłynąć na rozwój jego umiejętności zarządzania zespołem.

Przykład do pierwszej pułapki: Nie bierze ze sobą jeńców. 

– Moc Commanda można odnaleźć w sytuacjach kryzysowych, gdy inni nie widzą w nich wyjścia. Musi jednak dobrze ocenić sytuacje, które wymagają takiego działania oraz zakontraktować się z ludźmi na taki sposób pracy. Kiedy sprawdzi się to najlepiej? Kiedy wszyscy załamują ręce i poddają się, wtedy właśnie Lider Command nie odpuszcza. Potrafi dowieść, że znajdzie rozwiązanie. Zdobywa tym zaufanie zespołu. Ważne aby regulował taki sposób działania. Na pewno nie powinien tego nadużywać. Jeśli dobrze wykorzysta swoje umiejętności, wniesie do pracy z zespołem poczucie bezpieczeństwa, poczucie że z każdej najtrudniejszej sytuacji można wyjść zwycięsko.  

Pies uczący się nowych sztuczek


Swoją silną sprawczość może wykorzystać w sytuacjach totalnego impasu zespołu lub w pożarach, które wymagają bardzo szybkiego podejmowania decyzji obarczonych dużym ryzykiem. Command jest wówczas bardzo skuteczny, co buduje mu autorytet lidera oraz przychylność zespołu.

– Jaki inny talent z Twojego top 10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę Command’a? Poszukaj czy nie masz talentu, który pomoże Ci lepiej obserwować reakcje ludzi, aby ocenić, czy zachodzi potrzeba przejmowania kontroli np. Empathy, Individualization, Input, Adaptability, Learner, Connectedness, Includer.

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera. 

Karolina Dudkiewicz
02.13.2023
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: