Talent Harmony u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Kamila Borowa
08.01.2023
Shares

Harmony (Zgodność), to talent z domeny budowania relacji. Wyczuwa potencjalnie zbliżające się tarcia, czy też konflikty. Zapobiega kryzysom, poprzez umiejętność szukania wspólnej perspektywy. Jest rzeczowy, praktyczny i obiektywny. 

Talent Harmony u Lidera – jaką wartość wnosi?

Lider z talentem Zgodność jest otwarty na różne punkty widzenia. Daje przestrzeń do wypowiedzi każdemu, słucha uważnie. Koncentruje się na faktach, na tym co obiektywne, co istotne w danej sytuacji. Jest praktyczny. Nie staje po żadnej ze stron, szuka wspólnej perspektywy. Znajduje to, co ludzi łączy. Pokazuje szanse współpracy. Buduje konsensus w trudnych sytuacjach, gdyż jednoczy ludzi wokół wspólnego celu. Pokazuje szerszy kontekst. Usprawnia komunikację, kierując uwagę na to, co wspólnie ważne. Wspiera budowanie kultury wzajemnej akceptacji i współpracy.  

Przeczytaj również: Czym jest kultura organizacji i jakie są jej 4 filary?

Złoty człowiek z klocków LEGO

3 najczęstsze pułapki w jakie wpada lider z talentem Zgodność:

1. Unika konfliktów

Lider z talentem Zgodność “odczuwa tarcia” w zespole szybko oraz intensywnie. Trudne sytuacje są dla niego dyskomfortem. Może więc unikać zmierzenia się z nimi, zamiatać pod dywan, albo przeczekać. W zespole powodować to może poczucie braku wsparcia i zrozumienia. Brak interwencji lidera może być postrzegany jako obojętność, a nawet lekceważenie sytuacji, wpływających negatywnie na pracowników. 

Znak Facebooka na ziarnach kawy

2. Zbytnio łagodzi

Rozmowy w zespołach bywają burzliwe. Nie muszą to być od razu konflikty, ale wspólne generowanie pomysłów, czy szukanie rozwiązań. Takie dyskusje bywają gorące, ale prowadzą do pięknych efektów, gdy są dobrze moderowane. Lider z talentem Zgodność, może hamować emocjonalne aspekty dyskusji, wyciszać ton czy emocje innych. W konsekwencji, nie daje przestrzeni na wybrzmienie różnorakich ekspresji, gdyż obawia się tarć. Tym samym, ogranicza to efektywność zespołu, gdyż lider kurczy lub wręcz odbiera swym działaniem kreatywną przestrzeń.

3. Kisi lub rozmydla feedback

Lider z talentem Zgodność dąży do harmonijnej współpracy, komunikacji, narracji. Udzielanie informacji zwrotnej, która może być dla kogoś niewygodna – krytyczna, korygująca – może być dla niego wyzwaniem. Wówczas zmiękcza swój przekaz, dodaje zbyt wiele tłumaczeń. W konsekwencji odbiorca nie rozumie, co jest tym istotnym przekazem w wypowiedzi, albo odbiera krytykę, jako mało znaczącą błahostkę. W innej sytuacji lider unika całkowicie tego typu rozmów. Doprowadza do sytuacji krytycznych, gdzie nie wyrażony przez niego wcześniej, nawarstwiony, zły feedback, przynosi katastrofalne skutki. 

Samochodziki zabawki

Reguluj ciemne strony swoich talentów, aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę talentu Zgodność, przemienić w moc i sprawdźmy, które z talentów mogą pomóc regulować ciemne strony tego talentu. Przykład do pierwszej pułapki: Unika konfliktów.

Lider z tym talentem jest papierkiem lakmusowym tarć – wyczuwa szybciej, że coś jest na rzeczy. Reagując odpowiednio wcześniej, jest w stanie zapobiec eskalacji i szybciej znaleźć płaszczyznę porozumienia. Jego siłą jest obiektywizm, chęć zrozumienia różnych perspektyw, bazowanie na faktach. Ludzie, w sytuacji, gdy lider z talentem harmonia moderuje, wkracza – nie czują się zagrożeni, oceniani. Czują się wszyscy na równi wysłuchani i uwzględnieni. Poszerza się ich indywidualna perspektywa, a to prowadzi do osiągnięcia, dojrzałej harmonii w zespole. Takiej, gdzie szybko są przepracowane sytuacje trudne i współpraca wchodzi na wyższy poziom. 

Brakujący klawisz na klawiaturze

Jaki inny talent z Twojego TOP10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę Zgodności?

Dla przykładu talent, który pomoże szybciej nazywać, to co się dzieje, to Communication z domeny wywierania wpływu. Talent Focus, to talent Gallupa z domeny skutecznego działania, może być pomocny w dobrym ukierunkowaniu ludzi ku wspólnemu celowi. Z kolei, talent Indyvidualization, z domeny budowania relacji, pozwoli szybko zrozumieć, czego potrzebują poszczególne osoby, aby się dogadać. 

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera.

Kamila Borowa
08.01.2023
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: