Talent Achiever u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Karolina Dudkiewicz
11.23.2022
Shares

Talent Osiąganie (Achiever) to chyba jeden z moich ulubionych talentów, aspirujący do 1 miejsca wśród talentów, które dają liderom najwięcej popalić. Szczególnie mam tu na myśli tych początkujących liderów. Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie: stawiasz pierwsze kroki jako lider i masz Achievera na pierwszym miejscu swoich talentów Gallupa? Zasuwaj na coaching moncnych stron. Ale już! 

No dobra ale zacznijmy od początku. Słowo wstępu o Achieverze. Ten talent zasługuje na większą uwagę. W końcu otwiera nasz słownik talentów Gallupa. 

Szef i rosnące słupki sprzedażowe

Lider Achiever – jaką wartość wnosi

Czerpiesz olbrzymią satysfakcję z bycia osobą zajętą i efektywną. Uwielbiasz kończyć zadania i jesteś pazerny na osiągnięcia? 🙂 Jesteś wytrwały i potrafisz ciężko pracować? Mówiąc ściślej, masz wewnętrzną siłę napędową – wrodzone źródło energii, które mogłoby zasilić miasta i które pozwala Ci naciskać na domykanie spraw. Jako osoba z silnym talentem Osiąganie (Achiever) możesz wyznaczać tempo pracy i ustalać poziom produktywności dla siebie i swojego zespołu.

3 najczęstsze pułapki lidera z talentem Achiever:

1. Nie angażuje, zagania ludzi do roboty byle coś robić.

Lider, który wyrósł ze specjalisty (szczególnie świeżak) ma z Achieverem start maratonu mocno pod górkę. Dlaczego? Bo jako specjalista był ultra skuteczny. Naparzał swoją robotę szybko i skutecznie, mając przed sobą jasny cel. Z klapkami na oczach, niczym koń był odpowiedzialny tylko za siebie, stąd to widzenie tunelowe, utrudniające zobaczenie większego obrazka.

Znak drogowy z napisem "wrong way"

Problem pojawia się w momencie, gdy Achiever odpowiada nie tylko za siebie, ale też za ludzi, bo trzeba klapki konia zdjąć i rozejrzeć się dookoła. A to nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza gdy jest się w ciągłym biegu z taczkami (albo pługiem, wracając do wcześniej przywołanego konia). Często nie potrafi określić rezultatu, jaki chce otrzymać, więc rozdaje zadania. A do czego one doprowadzą, to już może być rzecz wtórna. Zazwyczaj, omawiany scenariusz wygląda następująco: przychodzi Achiever do zespołu, rzuca ludziom pomysł bez kontekstu i radosnym tonem mówi: a teraz podzielmy się zadaniami i ustala swoją ulubioną to-do listę i jazda! 

2. Nie deleguje, wyręcza.

Z tym wyręczaniem to jest tak, że Achiever uznaje, że głównie lub tylko on potrafi coś zrobić najlepiej. Zatem jak ma zaryzykować, że będzie czekał dłużej niż planował na wykonanie pewnego działania, to woli sam ukończyć zadanie. Sprawa wygląda jeszcze gorzej, gdy rozdysponował zadania i nie daj boże dostanie coś nie tak, jak miało być, to jest prawdziwa tragedia.

Starszy pan, zdumiony tym co zobaczył

W efekcie wydaje mu się, że delegowanie jest beznadziejne, bo ludzie nie robią czegoś tak samo jak on. Tutaj należy zaznaczyć, że rasowy Achiever jest długodystansowcem i potrafi pracować z intensywnością równą reklamom bożonarodzeniowym w grudniu. Wyręczając ludzi masz więcej zadań = mniej czasu na rozwój zespołu i ostatecznie nie uczysz ich samodzielności, a bezradności. 

3. Mikrozarządza

Jedną z największych pułapek osoby z talentem Achiever, jest zaglądanie ludziom przez ramię. Achiever robi to z obawy, że ludzie nie dowiozą, a jeżeli nawet, to nie tak jak on chce. Wywierają zatem pressing-stressing i potrafią być w tym bardzo upierdliwi. Ten styl jest wynikiem silnej potrzeby kontroli nad tym, że zadanie, dany projekt, zostanie dowieziony. Łączy się to z oczekiwaniem, że inni będą pracować podobnie jak on, więc często ingerują w proces dochodzenia do rezultatu, zamiast rozliczać za sam rezultat.  

Spider-man czytający książkę

Reguluj ciemne strony swoich talentów aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów.

W tej serii artykułów ze słownikiem Talentów Gallupa będziemy Ci pokazywać po jednym przykładzie, jak świadomie regulować ciemną stronę talentu aby sobie pomóc w obliczu pułapek, które mogą się z nim wiązać.

Jednym ze sposobów może być refleksja nad tą ciemną stroną danego talentu, czyli jak ze słabej strony zrobić moc. Drugim sposobem jest poszukanie innego talentu z mojego top 10 talentów, który może mi pomóc regulować ciemne strony omawianego talentu. Przykład do pierwszej pułapki: Nie angażuje, zagania ludzi do roboty byle coś robić.

  • Jak możesz zrobić moc z ciemnej strony? Przy dużych projektach możesz wykorzystać ciemną stronę talentu w taki sposób, że ułatwisz zespołowi podział dużego projektu na mniejsze części, tak by każdy partycypował w jakimś jego elemencie. Co Pozwoli również na łatwiejsze śledzenie postępów danego projektu. Siłą talentu staje się tutaj także, określenie pierwszego zadania, które jest do osiągnięcia, gdy projekt wydaje się być przytłaczający, bądź zawiły i przez to start się odwleka. 

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera.

Karolina Dudkiewicz
11.23.2022
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: