Talent Input u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Karolina Dudkiewicz
09.27.2023
Shares

Input (Zbieranie), to talent z domeny myślenia strategicznego. Osoby z tym talentem Gallupa, wyróżnia pragnienie posiadania ogromnej wiedzy. Lubią zbierać i archiwizować w głowie wszelkie informacje i ciekawostki. Tworzą katalogi danych, które „chomikują” dla siebie lub innych, wierząc że wiedza ta może kiedyś okazać się przydatna.

Talent Input u Lidera – jaką wartość wnosi do zespołu?

Lider z talentem Zbieranie gromadzi wiedzę lub narzędzia, które mogą ułatwić pracę jemu i jego zespołowi. Takie narzędzia mogą ułatwić wzrost i wydajność pracy. Dzięki ogromnej ciekawości poznawczej i łatwości pozyskiwania danych, lider z talentem Input, wnosi do pracy z ludźmi chęć rozwijania i pozyskiwania nowej wiedzy. A ta z kolei, przekłada się na lepsze podejmowanie decyzji. 

3 najczęstsze pułapki w jakie wpada lider z talentem Input:

1. Odwleka działania lub decyzje

Lider z talentem Input, będzie odwlekał podejmowanie decyzji lub opóźniał działania zespołu, gdy nie czuje się dostatecznie przygotowany do tego by pójść dalej. Jego chęć gromadzenia wszystkich informacji staje się jego pułapką, gdy zaczyna myśleć, że ciągle brakuje mu całego kontekstu. Kiedy nie określa punktu stop, w którym już posiada wszystkie niezbędne informacje, zamiast zacząć działać, wybiera prokrastynację. W konsekwencji, wywołuje w zespole frustrację i poczucie, że lider jest niedecyzyjny.

Dziewczyna pochyla się nad mapą świata

2. Przekombinowuje rozwiązania

Lider z talentem Input może mierzyć się z wyzwaniem brania pod uwagę zbyt wielu zmiennych. Widzi bardzo szeroki kontekst, którego inni nie dostrzegają lub nie uznają za ważny. W efekcie, inni nie rozumieją mechanizmu logicznego, który za proponowanym przez lidera rozwiązaniem stoi. Taki lider może mieć wówczas tendencję do tworzenia tak zwanej „armaty na muchy”. Będzie chciał, aby jedno kompleksowe rozwiązanie zaadresowało wiele zmiennych. W wyniku tej sytuacji, zespół może czuć się przytłoczony i nie mieć jasności, co do celu takiego rozwiązania.

3. Wprowadza chaos

Lider z talentem Input, kiedy nadużywa swojego talentu i nie potrafi katalogować gromadzonych danych, wprowadza w swoim otoczeniu chaos, nad którym ciężko zapanować. Proces archiwizowania danych czy opisywania procesów dla takiego lidera jest intuicyjny, ale nie koniecznie logiczny dla innych osób. Gąszcz zbędnych lub nieprzydatnych informacji rośnie jak wysypisko śmieci, powodując u innych pogubienie i irytację. 

Wychodzenie ze skorupy własnych myśli

Reguluj ciemne strony swoich talentów, aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę talentu Input przemienić w moc i sprawdźmy, które z talentów mogą pomóc regulować ciemne strony tego talentu. Przykład do pierwszej pułapki: Odwleka działania lub decyzje

Lider z talentem Input może wykorzystać gromadzenie danych tam, gdzie nie trzeba podejmować szybkich działań lub decyzji. Takim obszarem będzie np. robienie researchu czy przygotowanie dawki nowej wiedzy dla zespołu. Wówczas jego talent będzie bezcenny. Ważne przy tym jest, aby potrafił określić, czym są niezbędne dane, by na ich podstawie, można było podejmować potem lepsze decyzje. Przy tym temacie, pomocne okaże się także określenie kryteriów podejmowania decyzji, aby z kolei nie przestrzelić się z ilością informacji.

Szukanie efektywnych rozwiązań problemu

Jaki inny talent z Twojego TOP10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę Inputu?

Dla przykładu talenty, który pomogą Ci określać kryteria podejmowanych decyzji lub zawężać informacje tylko do tych najważniejszych, to: Strategic z domeny myślenia strategicznego lub Focus i Deliberative z domeny egzekucji. Arranger pomoże Ci poukładać wiedzę w niezbędne katalogi przejrzyste dla innych. Command i Restorative pomogą zawęzić przydatność danych do najistotniejszych, pozwalających właściwie zaadresować stojące przed liderem wyzwanie.

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera.

 

Karolina Dudkiewicz
09.27.2023
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: