Talent Deliberative u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Kamila Borowa
05.09.2023
Shares

Talent Deliberative (Rozwaga), to talent z domeny skutecznego działania, którego największym wyróżnikiem jest działanie w sposób zachowawczy. Takie podejście pozwala podejmować dobre decyzje, zapobiegać ryzyku, albo w znaczny sposób je ograniczać. Osoby z tym talentem potrafią dostrzec takie aspekty działania, których inni nie widzą. Nawet w sytuacji niepewności czy napięcia, działają bardzo rozważnie. Kluczowy jest dla nich sposób w jaki podejmują decyzje, gdyż chcą mieć pewność, że zapobiegną wszystkim przeszkodom i hamulcom na drodze do celu. 

gandalf szary z lego

Talent Deliberative u Lidera – jaką wartość wnosi?

Liderzy z talentem Deliberative (Rozwaga) nie skaczą na główkę, jeżeli nie są pewni, że potrafią pływać. Zatrzymują się, by zmapować ewentualne ryzyka, trudności z którymi wiąże się dany projekt. Wnosi to do zespołu poczucia działania z sensem i planem. Tacy szefowie zadają pytania, są ciekawi tego, co myślą inni. Wykorzystują różne perspektywy do tego, by działać mądrze. Zespół czuje się angażowany, słuchany, a jego zdanie brane pod uwagę, zanim rozpocznie się właściwy proces pracy. Liderzy z talentem Deliberative potrafią w sposób delikatny zajmować się wrażliwymi kwestiami, problemami czy konfliktami. Wolą usłyszeć więcej od innych, niż samemu mówić co myślą bądź sądzą. Dzięki temu, w takich relacjach, druga strona czuje się słuchana i szanowana. 

Dziewczyna patrząca na mapę

3 najczęstsze pułapki w jakie wpada lider z talentem Connectedness:

1. Prokrastynuje ważne dezycje

Lider z Deliberative potrzebuje czasu zanim zacznie działać. Może to powodować w zespole niezrozumienie, dlaczego jakaś decyzja zajmuje tak wiele czasu. Czy to możliwe, by lider w ogóle zapomniał o danej sprawie? Taki stan rzeczy może wywoływać w zespole zniecierpliwienie, zdenerwowanie albo rozczarowanie, że temat został zapomniany. 

kciuk w górę

2. Nie docenia – nie daje pozytywnego feedbacku

Lider z talentem Deliberative bywa tak ostrożny, że traktuje pozytywne informacje zwrotne, jak próżne komplementy. Uważa, że na docenienie trzeba sobie zasłużyć czymś niebywałym, a codzienny pozytywny feedback, to dla niego strata czasu. Doprowadzić to może do tego, że osoby w zespole nie otrzymują pozytywnego wzmocnienia dla tych swoich zasobów, którymi pracują efektywnie. W konsekwencji, może to powodować, że nie będą z tych zasobów korzystać. 

żółw pływający w morzu

3. Spowalnia innych

Lider z talentem Deliberative potrzebuje czasu, przez co nie zauważa gotowości innych oraz ich motywacji do działania. Ryzykiem jest ustalenie planów i deadline’ów według swoich potrzeb. Będą w zespole osoby, których energia opadnie, jeśli nie będą mogły działać w swoim tempie, w sposób, który jest dla nich najefektywniejszy. Liderzy w takich sytuacjach są postrzegani, jako hamulcowi i narzucający sposób działania. 

Mistrz Yoda w sali rady Jedi na Coruscant

Reguluj ciemne strony swoich talentów aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę talentu Deliberative przemienić w moc i sprawdźmy, które z talentów mogą pomóc regulować ciemne strony talentu Rozwaga. Przykład do pierwszej pułapki: Prokrastynuje ważne dezycje. 

Lider z talentem Deliberative potrzebuje pomyśleć, posłuchać, ocenić zanim zrobi pierwszy krok. Może to być odbierane, jako nieefektywne działanie. Zespół może też wnioskować, że dany temat został zapomniany. Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby w takich sytuacjach lider komunikował, że potrzebuje czasu na przemyślenie tematu oraz ile dokładnie tego czasu potrzebuje. Ważne jest także, aby na bieżąco w tym czasie, dawać zespołowi znać, że nadal temat jest “na stole”.  Wnosi to otwartość na to, że każda nowa opcja czy punkt widzenia zespołu, także może być uwzględniona w tych rozważaniach. 

ksiażka i klocki lego

Jaki inny talent z Twojego TOP10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę Deliberative?

Jaką siłę widzisz w tym połączeniu? Dla przykładu talenty Gallupa, które pomogą Ci zrobić pierwszy krok to Achiever, czy Arranger z domeny działania. Te, które pozwolą zobaczyć perspektywę innych i poszerzyć swój punkt widzenia, to Harmony i Individualization. Talenty z domeny wpływu, jak Significance czy Maximizer pozwolą określić, które obszary projektu są kluczowe do zabezpieczenia. Z kolei talent Strategic z domeny strategicznego myślenia pozwoli wybrać działania, od których jest największy sens zacząć. Widzisz jakieś inne połączenia, które będą tu miały siłę? 

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera

Kamila Borowa
05.09.2023
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: