Talent Belief u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Kamila Borowa
01.31.2023
Shares

Talent Belief (Pryncypialność) z domeny działania, to talent, który działa w zgodzie z tym, w co wierzy. Osoby posiadające ten talent Gallupa, mają pewne fundamentalne wartości, zasady, które są dla nich niezmienne. Z tych właśnie zasad, wypływa określony cel ich życia i pracy. Jeśli masz talent Belief wysoko wśród talentów Gallupa, to co robisz, sposób w jaki pracujesz i do czego dążysz, nie jest przypadkowe. Twoje fundamentalne wartości są tu punktem wyjścia.

Mam Belief w moim Top 10 talentów Gallupa. Jedną z moich wartości jest uczciwość i to jak ją definiuję. Współpracuję efektywnie tylko wtedy, gdy ta wartość nie jest naruszona w żaden sposób. Jeśli miejsce pracy bądź współpracujące ze mną osoby nie stawiają tej wartości równie wysoko jak ja, moja motywacja diametralnie spada. Zdarza się niekiedy, ze przez to nie jestem w stanie współpracować i zrywam relacje zawodowe. 

LEGO - pracownicy biura

Talent Belief u Lidera – jaką wartość wnosi

W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu zapewnia stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Otwarcie i klarownie komunikuje niezmienne wartości, które są fundamentem pracy zespołu. Jest tarczą dla forsowania szybkich, nieprzemyślanych zmian. Daje to innym poczucie, że lider nie jest chwiejny jak chorągiewka i nie dostosowuje się na siłę do wszystkiego, aby osiągnąć dany efekt. Lider z talentem Belief podąża niezmiennie za tym, co jest kluczowe z poziomu wartości. Buduje to tożsamość zespołu, a także zapewnia silny fundament w sytuacjach turbulencji. 

3 najczęstsze pułapki lidera z talentem Belief

1. Forsuje swoje wartości

Jeśli lider z dominującym talentem Belief jest pewny tego w co wierzy, może wówczas forsować swój sposób myślenia, nie zwracając wręcz uwagi na to, jak ktoś to odbierze. Ponieważ lider z talentem Belief z pasją podchodzi do swoich przekonań, inni mogą postrzegać go/ją jako osobę upartą lub zastygłą w swoich poglądach. Warto pamiętać, że każdy ma swój unikalny światopogląd i często nie jest on taki sam jak nasz.

2. Wyklucza zanim zrozumie

Jeśli lider nie honoruje innego sposobu myślenia w danym temacie, może alienować osoby mające inne wartości i rezygnować z doceniania ich pracy, angażowania ich w bieżące projekty lub wręcz unikać ich. W efekcie nie zauważa lub lekceważy talenty i mocne strony tychże pracowników. To co napędza do działania lidera z talentem Belief to jego wartości. To samo, co motywuje jego/ją, nie musi być motywatorem i siłą napędową dla innych.

3. Gubi obiektywizm

Lider z talentem Belief może doprowadzać do sytuacji, gdzie jego/jej wartości przesłaniają mu obiektywną ocenę sytuacji, czyjegoś zaangażowania czy sposobu pracy. Ważne jest by lider zachował otwarty umysł i uczył się poddawać w wątpliwość swój sposób myślenia, dzięki czemu nie będzie zatrzymywać się w swoich osądach.

LEGO - poszukiwacz przygód

Reguluj ciemne strony swoich talentów, aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Popatrzmy zatem jak ze słabej strony Belief zrobić jego moc a nastepnie przyjrzyjmy się, które z talentów mogą Belief pomóc regulować jego ciemne strony. 

Przykład do drugiej pułapki: Wyklucza zanim zrozumie. 

– Niezmienność Lidera w obszarze kluczowych wartości może pełnić tarczę ochronną na zewnętrzne naciski względem zespołu lub być siłą dla zespołu w czasach turbulencji i dużej zmienności. To, co tutaj będzie ważne: Lider powinien zainwestować czas w zrozumienie indywidualnych potrzeb i motywacji swoich ludzi. Wówczas będzie w stanie odkryć to, co ich łączy na poziomie kluczowych wartości, a także zrozumieć, gdzie występują różnice i jak z tym pracować akceptując to zróżnicowanie. Lider z talentem Belief powinien uważać, aby nie osądzać zasad i motywacji innych osób. Ich wartości i systemy przekonań zasługują na szacunek, nawet jeśli się z nimi nie zgadzamy.

LEGO - pracownicy i manager zadowoleni z pracy

– Jaki inny talent z Twojego top 10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę Belief? Poszukaj czy nie masz talentu, który pomoże Ci zrozumieć co jest ważne dla innych, jak Individualization, Empathy. Wartościowe okażą się także talenty, które pozwolą Ci odważnie dzielić się obawami wobec zaistniałej sytuacji, zapraszając ludzi do dyskusji: jak Communication, Woo, Restorative. Pomocny może być talent Arranger, który będzie w stanie zobaczyć wartość w każdym, aby osiągnąć maksymalną efektywność zespołu, czy też Significance, który będzie potrafił nazwać szybko co dla zespołu jest wspólnie najważniejsze i na tym oprzeć motywację zespołu. 

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera.

Kamila Borowa
01.31.2023
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: