Talent Empatia u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Kamila Borowa
06.20.2023
Shares

Empathy (Empatia), to talent Gallupa z domeny budowania relacji, którego wyróżnikiem jest szybkość dostrojenia się do emocji osoby po drugiej stronie. Lider z tym talentem jest uważny i wrażliwy na emocje, zarówno swoje, jak i osób z którymi pracuje. Potrzebuje zrozumienia oraz akceptacji i to samo wnosi do zespołu. Tworzy takie warunki pracy, gdzie każdy czuje się rozumiany.  

Batman i Superman jedzący lody

Talent Empatia u Lidera – jaką wartość wnosi?

Liderzy z talentem empatia potrafią wyczuć emocji drugiej strony zanim zostaną one wyrażone czy nazwane. Dzięki temu potrafią reagować odpowiednio do potrzeb i zapobiegać eskalacji problemów oraz kryzysom. Liderzy z tym talentem, wyczuwają w jaki sposób, poszczególne osoby, zareagują na informację zwrotną. Umiejętność ta, pozwala im, nawet trudny feedback, przekazać w sposób konstruktywny dla drugiej strony, a wręcz pozytywny.

Rezonans emocjonalny z drugą osobą, jest dla Lidera z talentem empatia źródłem informacji. Rozumieją co dzieje się z ludźmi w zespole na emocjonalnej płaszczyźnie. Liderzy docierają wówczas do prawdziwych potrzeb pracowników, a to owocuje w postaci bardzo adekwatnych i zindywidualizowanych działań. W obszarze motywacji oraz performance, liderzy ci będą reagować szybko i właściwie.

Tęcza z LEGO

3 najczęstsze pułapki w jakie wpada lider z talentem empatia:

1. Przejmuje emocje innych nadając im znaczenie

Lider z talentem empatia może mieć trudność w zdystansowaniu się do emocji innych. Przejmuje je oraz współodczuwa. Wówczas, mogą zadziać się dwie rzeczy. Po pierwsze, może nadać, zbyt szybko, znaczenie emocjom z którymi się styka (np.: „o widzę, że jesteś zdenerwowany”), co po drugiej strony wywoła opór wobec przekroczenie granicy, gdyż nazwanie emocji dzieje się bez zgody jej posiadacza. Istnieje też szansa, że rozmówca faktycznie zacznie uświadamiać sobie swoje zdenerwowanie (samospełniająca się przepowiednia).

Po drugie, przejmując emocje drugiej osoby, lider z talentem empatia już w nich jest. To oznacza, że traci obiektywny dystans pozwalający traktować je, jako źródło informacji. Wtedy czyta już z mixu emocji swoich i pracownika, co powodować może nieadekwatną ocenę sytuacji i następujące po niej, działania. 

Superman na wzgórzu

2. Odbiera personalnie reakcje innych

Lider z talentem empatia przejmuje się tym jak inni reagują na to co robi lub mówi. Można by powiedzieć, że przepuszcza wszystko przez siebie lub że odbiera personalnie. W związku z tym, lider może unikać sytuacji wymagających trudnej informacji zwrotnej, krytyki albo nie reagować na nią. Może to powodować w zespole opór do dzielenia się feedbackiem z managerem, nawet gdy coś jest nie tak. Lider z taką postawą traci w oczach pracowników, gdyż nie wspiera kultury otwartej informacji zwrotnej. 

kobieta idzie przez most w chmurach

3. Unika sytuacji trudnych

Lider z talentem empatia potrafi przekazywać trudną informację zwrotną w sposób pozytywnie dający kopa. Jednak w związku z tym, że podświadomie wyczuwa, jak na trudny feedback zareaguje druga strona, może unikać trudnych rozmów. Może to w zespole budować poczucie, że lider unika mierzenia się z sytuacjami czy zachowaniami, które utrudniają pracę innym, jakby je lekceważył. Taki, utrzymujący się stan rzeczy, sprawia że lider traci zaufania i szacunek zespołu. 

Big Bang Theory LEGO

Reguluj ciemne strony swoich talentów, aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę talentu Empatia przemienić w moc i sprawdźmy, które z talentów mogą pomóc regulować ciemne strony tego talentu Gallupa. Przykład do pierwszej pułapki: Przejmuje emocje innych nadając im znaczenie.

Lider z talentem empatia bardzo łatwo wchodzi w rezonans emocjonalny z druga osobą. Szybko zatem może odczuć emocje drugiej osoby, zanim ta osoba sama jest ich w pełni świadoma. Jeśli nada im znaczenie za szybko, działa już według tego co założył. Jeśli je przejmie na siebie i zacznie współodczuwać, zgubi obiektywizm.

W takiej sytuacji bardzo ważne jest, aby lider zatrzymał się, zanim coś w swojej głowie „stwierdzi”, spróbował zrozumieć i upewnić się, czy na pewno dobrze odczytał mającą miejsce sytuację. Sprawdzić to może zadając pytania otwarte: Co o tym myślisz? Jak się z tym czujesz? Czy w tej sytuacji jest coś dla Ciebie trudnego? Zadając pytanie zaczyna podążać za daną osobą a nie za swoimi założeniami. Dzieje się wówczas jeszcze jedna ważna rzesz. Zadawanie pytań pozwala zachować liderowi dystans, ostudzić jego reakcje. Zatrzymuje wtedy potencjalną falę czyichś emocji i odczytuje z nich potrzebne informacje, pozostając przy tym w zdrowym dystansie. 

Drużyna piłkarska

Jaki inny talent z Twojego TOP10 może pomóc regulować ciemną stronę empatii?

Dla przykładu talent, który pomoże Ci wyrazić szybciej, nawet to co trudne, to talent Communication z domeny wywierania wpływu. Talent ten jest dobrym partnerem dla empatii, gdyż pomaga zadawać właściwe pytania. Z domeny strategicznego myślenia, idealny okaże sie Learner oraz Analitycal, które pozwolą lepiej zrozumieć perspektywę drugiej strony. Talentem, który pomoże zmierzyć się z trudnymi rozmowami będzie Achiever z domeny skutecznego działania. 

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera

Kamila Borowa
06.20.2023
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: