Talent Learner u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Karolina Dudkiewicz
10.25.2023
Shares

Learner (Uczenie się), to talent Gallupa z domeny myślenia strategicznego. Dla osoby z tym talentem, proces uczenia się, niezależnie od rezultatów, jest przyjemnością samą w sobie. Potrzebuje ciągłego doskonalenia i przestrzeni na zdobywanie wiedzy. Rezultat samego uczenia się, ma mniejsze znaczenie, niż pokonana podczas tego procesu droga. Poznawanie nowych faktów, jest tak samo ekscytujące, jak nabywanie nowych umiejętności.

Napis love to lean na ścianie

Talent Learner u Lidera – jaką wartość wnosi?

Lider z talentem Learner inspiruje innych do uczenia się i pozyskiwania nowych kompetencji. Wnosi do zespołu świeżą perspektywę, ponieważ lubi ciągle eksplorować i łatwo go zaciekawić. Można na niego liczyć w sytuacji, kiedy potrzebujemy szybko przynieść nową wiedzę do zespołu. Pomaga także podnosić standardy pracy. Dzięki temu, jego zespół może być w czołówce zespołów, które korzystają z najlepszych, i najbardziej innowacyjnych praktyk. Jego podejście do pracy charakteryzuje continuous improvement

Poszukiwacz przygód wpadł w pułapkę

3 najczęstsze pułapki w jakie wpada lider z talentem Learner:

1. Nie ukierunkowuje rozwoju ludzi

Lider z talentem Learner, co prawda wspiera działania zmierzające ku podniesieniu kompetencji jego ludzi, jednak nie zawsze są one realizowane zgodnie z celem biznesowym firmy. Dla lidera, sam proces uczenia się, daje energię, wzmacnia zaangażowanie. Efekt tej nauki nie jest dla niego tak istotny. Podąża za tym, co ludzi ciekawi, czego chcą się uczyć. W konsekwencji ścieżka kariery może mieć dla niego wtórne znaczenie. Przestaje od ludzi wymagać by ich rozwój był spójny z biznesem. Dla ludzi z kolei, będzie to oznaczać brak jasnego kierunku rozwoju, który przekłada się na awans.

Neon przy schodach w bloku

2. Projektuje swoje potrzeby ciągłego rozwoju na innych

Lider z talentem Learner, może nieopatrznie, przez filtr własnej potrzeby rozwoju, oceniać przydatność człowieka w zespole. Co to oznacza? Przykładowo to, że nie dla każdego rozwój jest źródłem motywacji do działania. Taki lider może ocenić, że człowiek, który nie chce uczyć się nowych rzeczy, jest leniwy i pozbawiony ambicji. A zatem, nie jest wsparciem dla zespołu. Efekt jest taki, że nie dociera do prawdziwej motywacji pracownika i deprecjonuje jego wartość. A sam pracownik czuje się nierozumiany. 

Znudzony pies, lezy na ławce

3. Szybko się nudzi

Lider z talentem Learner, bardzo szybko odpala się do działania, kiedy ma szansę nauczyć się czegoś nowego. Jest to jego paliwo napędowe. Niestety, łatwo wpada w pułapkę uciekania od obowiązków, które są stałe i nie oferują szansy rozwoju. Gdy taki się pojawi, będzie wymyślał nowe rzeczy do zrobienia, byle tylko nie zajmować się tym, co ocenia jako nudny obowiązek. Efekt jest taki, że lista rzeczy odłożonych na później albo takich, które są zaniedbane, rośnie. Tyczy się to również jego pracowników. 

Reguluj ciemne strony swoich talentów, aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę talentu Learner przemienić w moc i sprawdźmy, które z talentów mogą pomóc regulować ciemne strony tego talentu. Przykład do pierwszej pułapki: Nie ukierunkowuje rozwoju ludzi

Lider z talentem Learner może użyć swojej naturalnej ciekawości, aby lepiej zgłębić potrzeby rozwojowe jego ludzi. Pogłębiając wiedzę na temat obszaru zainteresowań i preferencji rozwoju poszczególnych osób, może pchnąć je właśnie w stronę uczenia się. Kiedy zrozumie potrzebę człowieka, a rozumie też potrzeby biznesu, to mając Learnera, będzie umiał to połączyć.

Męzczyzna unoszący się nad ziemią

Jaki inny talent z Twojego TOP10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę Learnera?

Dla przykładu talenty, który pomogą Ci ukierunkować rozwój ludzi na konkretny cel to: Achiever, Focus z domeny egzekucji, Input i Strategic z domeny myślenia strategicznego. Individualization i Developer pomogą określić potrzeby pracownika, jego potencjał, ale i ograniczenia. Z kolei talent Maximizer, pomoże zobaczyć najlepszy zwrot z inwestycji i mocne strony Twoich ludzi.

Chcesz zrozumieć swoje talenty Gallupa w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera.

Karolina Dudkiewicz
10.25.2023
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: