Talent Maximizer u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Kamila Borowa
11.07.2023
Shares

Maximizer (Maksymalista), to talent Gallupa z domeny wywierania wpływu społecznego. Koncentruje się na tym co działa u innych, aby stymulować ich dążenie do doskonałości. Poszukuje dróg, aby z tego co dobre zrobić coś jeszcze wspanialszego.

Talent Maximizer u Lidera – jaką wartość wnosi?

Lider z talentem Maximizer (Maksymalista) charakteryzuje się dążeniem do wysokich standardów. Inspiruje i motywuje innych do sięgania po więcej. We współpracy bazuje na tym, że każdy jest wyjątkowy i ma unikatowe talenty. Angażuje się w pomoc zespołowi, aby ten działał w najlepszy możliwy sposób. Koncentruje się na mocnych stronach. W docenianiu widzi siłę umożliwiającą rozwijanie skrzydeł pracowników. Korzystając z umiejętności i talentów ludzi, pomaga im działać lepiej i skuteczniej. Dodaje mocy, odwagi oraz wiary w to, jak wiele można osiągnąć.

3 najczęstsze pułapki w jakie wpada lider z talentem Maximizer

1. Wymaga zbyt wiele

Lider z talentem Maximizer dąży do osiągnięcia maksymalnych efektów. Nie zwraca uwagi, czy po drugiej stronie jest na to gotowość i chęć w danym momencie. Może także chcieć doskonalić to, co jest dostatecznie dobre. Lider wywiera swą energią silny wpływ. Ludzie mogą mieć zatem poczucie, że wywierana jest na nich presja. Efektem tego, w zespole narasta poczucie przeciążenia i/lub napięcia. W związku z tak wysokimi oczekiwaniami lidera Maksymalistę ciężko zadowolić. Może to być dla innych demotywujące. Pojawić się może także niezrozumienie, dlaczego tak wiele energii idzie w coś co już działa dobrze.

2. Ma problem by zacząć

Lider z talentem Maximizer jest jak ryba w wodzie, gdy chodzi o doskonalenie. Może mieć więc problem, by zacząć od małego kroku. Po pierwsze dlatego, że trudno o doskonałość na początku. A po drugie dlatego, że pierwszy krok znaczy, że nic jeszcze nie ma – więc nie ma co usprawniać. W zespole może to powodować napięcie spowodowane wysokimi oczekiwaniami już na starcie. Lider może tym samym zablokować działanie zespołu. Innym efektem takiej postawy lidera, jest wszechobecne poczucie braku przestrzeni na popełnianie błędów i rozwijanie prac nad projektem, małymi krokami.

3. Nie dostrzega ryzyka

Lider z talentem Maximizer odnajduje w każdym człowieku mocne strony, a w każdej sytuacji widzi nowe możliwości. To na nich skupia się jego uwaga. Może nie zauważyć minusów, słabych stron, czy ryzyka oraz zagrożeń towarzyszących danej sytuacji. W konsekwencji jego działanie może być odbierane przez zespół, jako nierozważne lub mało przemyślane. Lider z taką ciemną stroną talentu, może być zbyt pobłażliwy dla tzw. Low Performerów, gdyż zawsze znajdzie coś u danej osoby, co jest dobre. W konsekwencji może doceniać każdego, nie zauważając braków. To będzie budzić poczucie niesprawiedliwości w zespole.

Reguluj ciemne strony swoich talentów, aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę talentu Maximizer przemienić w moc i sprawdźmy, które z talentów mogą pomóc regulować ciemne strony tego talentu. Przykład do drugiej pułapki: Ma problem by zacząć.

Lider Maksymalista, gdy myśli o zadaniu, chce od razu mieć najlepszy możliwy efekt. By go osiągnąć, potrzebuje działać etapami. Regulacja ciemnej strony polega na zapewnieniu sobie możliwości zajęcia się zadaniem w kilku odsłonach oraz założeniem, że pierwszy krok to absolutnie niezbędne minimum. 

Ja dla przykładu przygotowując plan warsztatu robię to w 3 iteracjach. Za pierwszym razem, stworzony materiał wydaje mi się dobry. Po kilku dniach, gdy znów na niego spojrzę, zawsze kończy się to tym, że jakoś go ulepszam. Przy spojrzeniu 3 raz, znowu coś zmieniam i to z reguły zapewnia już wysoką jakość. Efekt jest dużo lepszy, niż gdybym chciała go mieć na początku. Stres znacznie mniejszy. Reguluję w ten sposób dwie rzeczy: blokadę na starcie, bo nie oczekuję od siebie tak wiele na początku. Praca nad czymś w iteracjach zapewnia także efekt uboczny: zabezpieczenie różnych potencjalnych braków oraz zmniejszenie ryzyka, np. stworzenia niesatysfakcjonującego materiału szkoleniowego. 

Jaki inny talent z Twojego TOP10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę Maximizer’a?

Talenty, które będą pomocne dla Maksymalisty to Activator z domeny wywierania wpływu, który katalizuje działanie i chętnie zrobi pierwszy krok przy realizacji projektu, Achiever z domeny skutecznego działania, chce osiągnąć cel, więc nie będzie nadmiernie dopieszczać tego, co niepotrzebne. Restorative pomoże zobaczyć ryzyka i braki. Individualization lub Relator z domeny budowania relacji dostosowuje swoje działania do rzeczywistych potrzeb i możliwości po drugiej stronie.

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera

Kamila Borowa
11.07.2023
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: