Talent Activator u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Karolina Dudkiewicz
12.07.2022
Shares

Talent Activator (Aktywator) to talent, który skupia na sobie dużą uwagę, gdyż w znaczący sposób rezonuje z otoczeniem. Jest katalizatorem i posiada niespożyte pokłady energii. Tak samo może odpalić i zmotywować ludzi do działania, jak również “zajechać” i zniechęcić ich do siebie. Talent ten, jest bliski mojemu sercu bo mam go na 1 miejscu. Można go jednocześnie kochać i nienawidzić. Poprzez świadomy rozwój tego talentu, zaczynasz widzieć jego potężną moc zarażania innych energią do działania. 

Lider Aktywator – jaką wartość wnosi do zespołu?

Katalizujesz. Przekuwasz słowa i pomysły w działanie z naturalną łatwością. Do pracy z ludźmi wnosisz entuzjazm i pełną mobilizację. Twoja energia udziela się innym i pomaga wystartować. Z pełnym zaangażowaniem opowiadasz o pomysłach, co pobudza i angażuje. Przy tobie wszystko staje się możliwe. Jako osoba z silnym talentem Aktywator (Activator) możesz wnieść w pracę zespołu energię, poczucie pilności i napęd, co gwarantuje szybki start. 

3 najczęstsze pułapki lidera z talentem Activator:

1. Ciśnie do działania bez względu na innych

To pułapka, która mnie osobiście, nie raz wywalała brutalnie na pysk. Co jest jej źródłem? 

Połączenie trzech kluczowych elementów: niecierpliwość, drive na szybki start i sprawczość, której potrzebuje osoba z talentem Aktywator. Stratą czasu są small talki, przeszkadza również dyskutowanie, analizowanie i zbędne emocje, które zatrzymują pracę. 

Co się wówczas dzieje? Aktywator ciśnie, pushuje, nie rozgląda się na boki. Nie upewnia się, czy zespół ma wystarczającą wiedzę, narzędzia, gotowość lub czy widzi jakieś ryzyka. Finał jest taki, że zespół czuje nieprzyjemną presję i przytłoczenie, co może prowadzić do obrania złego kierunku, działania na siłę lub zaprzestania jakichkolwiek działań.

2. Skacze bez przygotowania na głęboką wodę

Aktywator jest mistrzem skoków na główkę bez przygotowania. Dlaczego? Po pierwsze, totalnie nie przeszkadzają mu ryzyka, a po drugie nie znosi czytania instrukcji 🙂 Zatem co robi? Nie analizuje czy ma wszystkie potrzebne dane, bo akceptuje luki. Działa w imię zasady: “better done than perfect”. Ignoruje sygnały dochodzące z zespołu, że istnieją przesłanki do niepowodzenia przedsięwzięcia. Sam zespół natomiast może odczuwać totalny brak przestrzeni na inną opcję niż tą, którą forsuje Aktywator. 

Dodatkowo od myśli do działania jest tak niewiele, że zespół może postrzegać Lidera Aktywatora jako osobę, która działa w sposób niezorganizowany lub bez struktury. Dla osób, które potrzebują więcej czasu na zastanowienie się, przemyślenie planu, sprawdzenie różnych opcji, taka współpraca może kończyć się nie lada bólem głowy 🙂 

3. Przekonuje, zamiast inspirować

Biedny zespół Aktywatora, który doświadczy jego ciśnienia na sprawczość. Ta energia na działanie jest tak mocna, że Aktywator przekonuje zamiast sprawdzić pomysły swojego zespołu. A dodatkowo nie upewnia się, że ludzie mają narzędzia, czas oraz zrozumienie czego się od nich oczekuje. Warto tutaj dodać, że takie działanie odpala u ludzi podejrzliwość i niechęć, a finalnie prowadzić do wyuczonej bezradności. Mówimy tutaj o sytuacji, gdy zespół bez lidera jest sparaliżowany, bo jest uzależniony od jego energii.   

Reguluj ciemne strony swoich talentów aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów Gallupa

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę Aktywatora przemienić w jego moc i sprawdźmy, które z talentów mogą Aktywatorowi pomóc regulować jego ciemne strony.

Przykład do pierwszej pułapki: Ciśnie do działania bez względu na innych.

– Ciśnienie do działania Aktywator może użyć przy mniej kompleksowych zadaniach, gdy potrzebna jest natychmiastowa reakcja. Zadania z krótkoterminowym celem lub takie, które pojawiają się w sytuacji nagłej zmiany kursu przez firmę, bądź jej dział. Gdy projekt się odwleka, Aktywator może skutecznie zmobilizować zespół do wystartowania, dodając zespołowi odwagi do działania. Talent ten świeci najmocniej, gdy zespół jest w impasie, wtedy Aktywator pomaga z niego wyjść. W sytuacji, gdy zadanie wydaje się niemożliwe, za trudne, ale z różnych powodów jest ważne, Aktywator potrafi sprawić, że zespół nabiera wiary w siebie. 

– Jaki inny talent z Twojego TOP10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę Aktywatora? Poszukaj czy nie masz talentu, który pomoże Ci zadawać dobre pytania lub przygotowywać sobie bazę wiedzy, zakres danych, który pozwoli Ci w odpowiedni sposób wystartować. Takimi talentami są np. Input, Learner, Context, Analytical, Arranger. Zastanów się także, kto we współpracy z Tobą, dobrze Cię zatrzymuje, kto może posiadać powyższą umiejętność zbierania danych i jak może Ci to pomagać.

Chcesz wiedzieć więcej na temat talentów Gallupa i tego jak przekuć swoje talenty w mocne strony? Zapraszamy do kontaktu!

Karolina Dudkiewicz
12.07.2022
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: