Talent Competition u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Karolina Dudkiewicz
03.14.2023
Shares

Talent Competition (Rywalizacja), należy do talentów z domeny wywierania wpływu, a osoby z taką cechą mają głębokie aspiracje by być najlepszym. Będą pracować ciężko, by osiągnąć sukces. Drugie miejsce ich nie zadowala i nie wchodzi w grę. Lubią nie tylko porównywać się do najlepszych, ale też otaczać się najlepszymi w danej dziedzinie, którzy ciągną ich w górę. Chcą wygrywać, dlatego każda okazja do rywalizacji i porównywania swoich wyników jest dla nich dobra.

Kobieta przedstawia statystyki zespołu

Talent Competition u Lidera – jaką wartość wnosi?

Liderzy z talentem Competition mają zdolność dopingowania innych, by pomóc im osiągać więcej. Zależy im nie tylko na swoim wizerunku, ale również dbają o wysoką pozycję swojego teamu. Z tego względu, potrafią budować silne zespoły, które osiągają wysokie wyniki. Podnoszą poziom osiągnięć drużyny tworząc kulturę zwycięstwa i wnosząc chęć dążenia do bycia najlepszym. Jako szef z silnym talentem rywalizacji (Competition) możesz wnieść silny drive do osiągnięć i rozwoju. A dodatkowo, wnoszona przez Ciebie pewność siebie, motywuje innych do ciężkiej pracy i sięgania po lepsze rezultaty. W efekcie, Twój zespół wierzy w siłę wygrywania, ludzie czują się inspirowani by dążyć do bycia coraz efektywniejszymi.

Lego - pracownicy biura

3 najczęstsze pułapki w jakie wpada lider z talentem Competition:

1. Chce wygrywać za wszelką cenę

Jedną z pułapek tego talentu jest silna potrzeba wygrywania, która w drodze do osiągnięcia celu, uwzględnia każdy koszt, nawet ludzki. Lider z talentem Competition w każdym obszarze chce odnosić wygraną, dlatego wynik może stać się ważniejszy niż dążący do niego ludzie, których lider może zwyczajnie „zajechać” tempem pracy. Nie bierze pod uwagę tego, że nie każdy musi mieć tak wysokie aspiracje, jak on, oraz taką motywację do osiągania ponadprzeciętnych wyników. W konsekwencji powoduje to w zespole poczucie bycia „parą rąk” do dowożenia zadań. Innymi słowy, ludzie nie czują się traktowani jako podmiot, ale jako przedmiot.

2. Gloryfikuje rywalizację zamiast efektywny teamwork

Lider z silnym duchem rywalizacji może niszczyć poczucie wspólnotowości zespołu. Tak się dzieje, kiedy zaczyna porównywać wyniki swoich ludzi a w swoich komunikatach podkreśla, kto jest lepszy a kto gorszy. Kiedy lider z talentem Competition zaczyna rywalizować ze swoimi pracownikami, wszyscy na tym tracą. Konsekwencją jest budowanie kultury opartej na rywalizacji, która nie wpływa zdrowo na atmosferę w zespole. Szczególnie u osób, dla których motywacją do intensywnej pracy nie jest współzawodnictwo. A dodatkowo nie daje poczucia przyzwolenia na popełnianie błędów, co z kolei prowadzić może do zamiatania pod dywan tego co nie wychodzi.

3. Przedkłada cel nad relacje międzyludzkie

Lider z Competition może zero jedynkowo podchodzić do wygrania i przegrywania, co u jednych wywoła postawę obronę, u innych poczucie bycia niedocenianym. Cel sam w sobie może w odbiorze pracowników stać się ważniejszy niż relacje, jakie ma z nimi ich szef. To z kolei przyczynia się do poczucia, że potrzeby pracowników nie są dla lidera z Competition ważne. W konsekwencji, nie budując współpracy opartej na relacjach a na celu, lider z talentem rywalizacja, może być odbierany jako bezwzględny.

Reguluj ciemne strony swoich talentów aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę talentu Competition przemienić w moc i sprawdźmy, które z talentów mogą pomóc regulować ciemne strony Rywalizacji.

Przykład do pierwszej pułapki: Chce wygrywać za wszelką cenę.

Lider z talentem Competition może wykorzystać swoją potrzebę wygrywania w taki sposób, aby dzięki temu zespół widział szansę a nie zagrożenia w tworzeniu metryk i mierzeniu swojej efektywności. Może to pomóc osiągać wysoki performance na tle innych zespołów i podnosząc jego wartość w strukturze całej firmy. Reasumując, lider może stymulować innowację i chęć pracy na swoich najmocniejszych zasobach, które te efektywność podnoszą.

Jaki inny talent z Twojego TOP10 może Ci pomóc regulować ciemną stronę talentu Competition? Poszukaj, czy nie masz talentu, który pomoże Ci lepiej rozpoznać potrzeby, motywację i styl pracy Twojego zespołu. Należą do nich takie talenty, jak: Individualization, Input, Learner, Empathy, Developer. Efektem będzie skupienie uwagi lidera na mocnych stronach, a nie deficytach zespołu. Dzięki czemu lepsza wydajność i tak finalnie przełoży się na wyniki firmy, a sam pracownik zyska większe samospełnienie.

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera.

Karolina Dudkiewicz
03.14.2023
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: