Talent Intellection u Lidera – pułapki

Tallenty Gallupa
Kamila Borowa
10.10.2023
Shares

Intellection (Intelekt), to talent Gallupa z domeny myślenia strategicznego. Osoby z tym talentem, wyróżnia ciągłe eksplorowanie i dogłębny sposób myślenia. Gromadzą i używają zaawansowanego słownictwa. Potrafią w jednym momencie myśleć wieloperspektywiczne, wchodząc przy tym szczegółowo w poszczególne tematy.  

Talent Intellection u Lidera – jaką wartość wnosi?

Lider z talentem Intelekt buduje wiarygodność i respekt poprzez eksplorację intelektualną. Ludzie doceniają istotność jego słów i ich znaczenie przy podejmowaniu ważnych decyzji. Ufają liderowi, mając dowody na to, jak wszystkie działania są przemyślane i przedyskutowane. Lider z talentem intelekt włącza ludzi w dyskusje, zadaje istotne pytania. To buduje relacje i zaufanie w zespole. Ludzie czują, że ich zdanie jest brane pod uwagę przy procesie decyzyjnym, a ich pytania są adresowane. Czują się zaangażowani i docenieni. Liderzy z tym talentem rozumieją zawiłe rzeczy i potrafią je wyjaśniać innym. 

Robot żarówka podpina się do prądu

Talent Intellection (Intelekt) u Lidera – pułapki

1. Przytłacza narracją

Lider z talentem Intelekt szybko i sprawnie generuje pomysły, które pozwalają rozwiązywać problemy. Bardzo często, ilość informacji jaką podaje, jest duża i są one złożone. Odbiorca może zgubić się już na samym początku przekazu, natomiast lider wciąż mówi, nazywa, proponuje, wyjaśnia. Jego umysł na bieżąco generuje kolejne wątki. Druga strona, odwrotnie, przestaje lidera w ogóle słuchać.

Pędzle do malowania mieszkania

2. Niepotrzebnie komplikuje 

Ilość generowanych rozwiązań i sposobów działania, to jedno. Inną pułapką – która często łączy się z pierwszą – jest złożoność treści. Lider bardzo szybko i w sposób dogłębny, potrafi przedstawić swój pomysł, bądź rozwiązanie danego problemu. Ludzie w zespole nie mający tego talentu, nie będą w stanie zaangażować się w coś, co jest dla nich po prostu niezrozumiałe i nie mają jasności, jaki proces myślowy za tym stoi. Finalnie, mogą stawać okoniem względem usłyszanej propozycji.

Mężczyzna biegnący korytarzem

3. Nie dzieli się myślami na czas

Głowa lidera z talentem Intellection ciągle pracuje. W toku dyskusji, lider często może nie czuć się gotowy, by podzielić się tym co ma w głowie. W efekcie, czas spotkania może minąć, a szansa na przedstawienie propozycji rozwiązań bądź pomysłów, nie zostanie wykorzystana. W innej sytuacji lider wymyśla coś (pomysł, rozwiązanie) w samotności i przychodzi do ludzi z gotowcem, albo opowiada o nim dopiero, w sytuacji, gdy zostaje o to zapytany. Finalnie, wśród ludzi pojawia się opór, wynikający z tego, że nie rozumieją procesu myślowego lidera, ani nie są zaangażowani w dany proces od samego początku.

Układanie puzzli

Reguluj ciemne strony swoich talentów, aby świadomie działać w strefie mocy swoich talentów

Popatrzmy zatem, jak słabą stronę talentu Intellection, przemienić w moc i sprawdźmy, które z talentów mogą pomóc regulować ciemne strony tego talentu Gallupa. Przykład do drugiej pułapki: Niepotrzebnie komplikuje.

Lider z talentem Intelekt, wnosi ogromną wartość swym myśleniem, ale tylko wtedy, gdy inni mogą z tego skorzystać. Mówiąc o czymś ważnym, warto by pamiętał o tzw. “stopklatkach” i upewniał się, że to co mówi jest zrozumiałe, sprawdzając, czy jego wypowiedzi nie wymagają wyjaśnień. W jego przypadku, nie powinien zostawiać sekcji pytań na koniec spotkania. Lepszym pomysłem będzie robienie przerw i krok po kroku adresować pojawiające się wątpliwości. Istotnymi narzędziami dla lidera, przy regulacji tej pułapki, będą pytania oraz aktywne słuchanie. Wskazówka dla osób z tym talentem: Nieważne jak wiele złożonych treści przekażesz – ważne ile z tego zostanie zrozumiane przez innych. 

Jaki inny talent z Twojego TOP10, może Ci pomóc regulować ciemną stronę Intellection?

Dla przykładu talenty, które pomogą Ci określać kryteria podejmowanych decyzji lub zawężać informacje do tych najważniejszych, to: Focus i Deliberative z domeny egzekucji. Arranger z kolei pomoże Ci poukładać wiedzę w niezbędne katalogi, przejrzyste dla innych. Command z domeny wywierania wpływu nada Twoim wypowiedziom konkret i większą jasność, a Strategic z domeny strategicznego myślenia, skieruje uwagę ku najlepszym alternatywom. Talenty z domeny budowania relacji, Individualization i Empathy, pozwolą dostosować wypowiedź do możliwości odbiorcy, a Developer do jego potrzeby.

Chcesz zrozumieć swoje talenty w działaniu i dowiedzieć się, jak z nimi możesz pracować? Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad rozwojem umiejętności lidera

Kamila Borowa
10.10.2023
Shares

DARMOWY PORADNIK

Jak zostać liderem, od którego nie odchodzą ludzie? 3 skuteczne praktyki.

Zapisz się do naszego newslettera!

Żeby móc wzrastać i odpowiednio kształtować swój rozwój potrzebujesz informacji dobrej jakości. Chcemy Ci ją dostarczyć w jak najlepszej formie.Zobacz także: